Folia na ścianę. Rewolucja w ogrzewaniu domów i oszczędności energii

Około 66 proc. energii zużywanej w gospodarstwach domowych przeznaczane jest na ogrzewanie. Fińscy badacze wprowadzają nową technologię, która nie tylko obniży wydatki, ale także zwiększy komfort życia. Planuje się, że pierwsze produkty znajdą się na rynku w przyszłym roku.

Czy system Halia zrewolucjonizuje ogrzewanie?
Czy system Halia zrewolucjonizuje ogrzewanie?
Źródło zdjęć: © warmingsurfaces.com | warmingsurfaces.com

Folia grzewcza, popularna w nowoczesnych systemach ogrzewania, to rewolucyjna technologia zamieniająca ściany w efektywne źródła ciepła. Dzięki niej tradycyjne grzejniki mogą być zastąpione schludnymi panelami grzewczymi, które równomiernie rozprowadzają ciepło w całym pomieszczeniu. Folia nie tylko zwiększa estetykę wnętrz poprzez eliminację widocznych grzejników, ale również pozwala lepiej zagospodarować przestrzeń i znacznie zmniejszyć zużycie energii. To doskonała opcja na zimniejsze miesiące, zwłaszcza w miejscach, gdzie priorytetem jest efektywność energetyczna i komfort cieplny.

System Halia jako innowacyjna metoda ogrzewania

Fińska armia zgłosiła się kilka lat temu do krajowego ośrodka badawczo-rozwojowego VTT z prośbą o stworzenie "wabików" do szybkiego nagrzewania dużych przestrzeni w celu zmylenia przeciwnika. Inżynierowie zrealizowali to zadanie, a jednocześnie zauważyli, że podobna technologia mogłaby być przydatna w domach i biurach.

Efektem tych prac jest system Halia. Bazuje on na folii z elementem grzewczym działającym przy niskim napięciu, której niewielka grubość pozwala na montaż w niemal każdym materiale – od ścian, przez meble, aż po tkaniny. Folia ta nie ogranicza możliwości aranżacji wnętrz, a wręcz przeciwnie, otwiera przed nimi nowe możliwości.

System Halia - co to takiego i jak działa?

System Halia nie tylko zmniejsza zużycie energii, ale także szybko ogrzewa pomieszczenia, ponieważ folia obejmuje dużą część powierzchni ściany.

To nie jest takie szybkie jak włączenie światła, jednak osiągnięcie żądanej temperatury zajmuje tylko kilka sekund – tłumaczy Jani-Mikael Kuusisto z The Warming Surfaces Company.

Takie "ogrzewanie na żądanie" można również połączyć z czujnikami ruchu, które uruchamiają system, gdy ktoś wchodzi do pomieszczenia. Dzięki temu energia nie jest tracona na ogrzewanie pustych wnętrz, co równocześnie zapewnia wygodę przez utrzymanie właściwej temperatury.

System Halia jest już dostępny
System Halia jest już dostępny© The Warming Surfaces Company | The Warming Surfaces Company

Kiedy będzie można skorzystać z systemu?

Firma The Warming Surfaces Company potwierdza, że produkcja jest już gotowa, a pierwsze produkty są dostępne. Przedstawiciele start-upu podkreślają dużą skalowalność technologii (na potrzeby branży meblarskiej i budowlanej) oraz niskie koszty produkcji wynikające z niewielkiego zużycia materiałów.

Współpraca z meblami i materiałami budowlanymi dodatkowo ułatwia instalację systemu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.