Dostałeś wysoki rachunek za prąd? Natychmiast sprawdź swój licznik

Rachunki za prąd mogą nas niemile zaskoczyć. W takim przypadku czym prędzej sprawdźmy liczniki, które mogą "oszukiwać" i podawać nieprawidłowe pomiary. Jak to fachowo zrobić?

Na co zwrócić uwagę na liczniku za prąd?
Na co zwrócić uwagę na liczniku za prąd?
Źródło zdjęć: © canva.com | Proxima Studio

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego rachunki za prąd często rosną. Zdarza się jednak, że otrzymana kwota jest zaskakująco wysoka, nawet biorąc pod uwagę podwyżki. W takich sytuacjach warto sprawdzić, czy liczniki nie przekłamują wartości. Nieprawidłowe odczyty mogą prowadzić do zawyżenia rachunków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dji Osmo Pocket 3 - test

Jak sprawdzić poprawność działania licznika?

Pierwszym krokiem jest przyjrzenie się licznikowi pod kątem ewentualnych pęknięć, które mogą wpłynąć na nieprawidłowe naliczanie pomiarów. Jeżeli coś wzbudza nasze wątpliwości, warto zasięgnąć porady fachowca. Następnie, należy wykonać test zużycia: wyłączamy wszystkie urządzenia domowe i kontrolujemy, czy licznik nadal wskazuje zużycie energii. Jeśli tak, należy skontaktować się z dostawcą energii, który powinien przeprowadzić odczyt kontrolny. W przypadku błędnych odczytów, możliwa jest korekta rachunku, co pozwoli uniknąć zawyżonych płatności.

Badania dotyczące liczników energii

Naukowcy, m.in. z uniwersytetu w Amsterdamie, testowali liczniki wyprodukowane od 2004 do 2014 roku. Wyniki wskazują, że aż pięć z dziewięciu modeli pokazywało wyższe wartości, co przyczyniło się do zawyżenia rachunków nawet o 582 proc. Badacze sugerują, że problem tkwi w nieprzystosowaniu cyfrowych liczników do urządzeń energooszczędnych.

Jak reagować na nieprawidłowe rachunki?

Jeśli rachunek za prąd jest podejrzanie wysoki, kluczowe jest działanie. Polacy mogą otrzymywać prognozy oparte na starych przepisach, więc warto samemu wystąpić o korektę. Wiceminister Klimatu i Środowiska podkreśla, że to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Warto także udać się do najbliższego punktu dostawcy energii w celu wyjaśnienia sytuacji. Obowiązek rozesłania aktualnych prognoz leży po stronie dostawcy, ale często skuteczne rozwiązania spoczywają w rękach konsumenta.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.