Fotowoltaika i wiatr na raz. Hybrydowa instalacja dla domów

Fotowoltaika i wiatr na raz. Hybrydowa instalacja dla domów

Hybrydowy system. Instalacja fotowoltaiczna i turbina wiatrowa
Hybrydowy system. Instalacja fotowoltaiczna i turbina wiatrowa
Źródło zdjęć: © Airturb
14.04.2023 15:47, aktualizacja: 24.10.2023 14:28

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się wśród Polaków dużą popularnością. Chcemy oszczędzać na energii elektrycznej, a panele fotowoltaiczne to prosty sposób na redukcję rachunków. Mają jednak pewną wadę - nie działają w nocy. Tu wesprzeć można się wiatrem.

Instalacje fotowoltaiczne pozwalają na generowanie energii elektrycznej na potrzeby gospodarstwa domowego. Niestety ze względu na to, jak kształtują się wykresy zużycia energii typowego domu, nie jest to rozwiązanie idealne. Fotowoltaika pracuje z największą wydajnością w okolicy południa, kiedy z kolei większość budynków mieszkalnych stoi pusta - jesteśmy wówczas w pracy lub w szkole.

Dobrym pomysłem może być uzupełnienie mikroinstalacji fotowoltaicznej o generator wiatrowy. Tego rodzaju projekt stworzyła holenderska firma Airturb. Przygotowali oni hybrydowy system fotowoltaiczno-wiatrowy o mocy 500 W, który może być zastosowany na potrzeby mikroinstalacji domowych lub do instalacji off-grid.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- System składa się z turbiny wiatrowej o pionowej osi i zmodyfikowanym spiralnym kształcie Savoniusa i podstawy z czterema panelami monokrystalicznymi - powiedział w rozmowie z pv-magazine Serkan Kilic, dyrektor generalny firmy.

Podstawa zbudowana jest z konstrukcji ze stali ocynkowanej i gumy. Ma wymiary 114 cm na 114 cm na 2 cm i waży 35 kg. Mieszczą się na niej cztery niewielkie moduły fotowoltaiczne Eco Line ES30M36 o mocy 30 W każdy. Dyrektor generalny Airturb twierdzi jednak, że można zastosować inne moduły.

Turbina wiatrowa ma wymiary 180 cm na 114 cm na 114 cm i waży 70 kg. Jest w stanie pracować w temperaturach w zakresie od -25 do 60 stopni Celsjusza, dzięki czemu w naszym klimacie mogłaby sprawdzać się w zasadzie przez cały rok. Całość wyposażona jest w falownik o mocy 500 W.

Obecnie dostępny jest tylko wariant turbiny zainstalowanej na bazie z panelami fotowoltaicznymi, lecz Holendrzy mają zamiar w tym roku udostępnić na rynku system, w którym energię wytwarzać będzie tylko turbina wiatrowa.

Niestety system ten ma dużą wadę. Jak czytamy na stronie producenta, cały system - turbina wiatrowa, panele fotowoltaiczne i falownik - kosztuje 4235 euro. Na pewno nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale być może w przyszłości podobne systemy będą wypadać korzystniej, jeśli chodzi o koszty i potencjał wytwórczy. W przypadku produktu Airturb raczej nie możemy mówić o tanim prądzie.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (121)