Fotowoltaika na autostradzie. Pilotażowy projekt z Niemiec
Niemcy szukają sposobów na rozwój odnawialnych źródeł energii w nietypowych miejscach. Powstaje tam kolejny pilotażowy projekt, który ma na celu rozwój energetyki odnawialnej na autostradach.
29.06.2023 18:26
Niemcy chcą znaleźć nowe sposoby rozwoju energetyki odnawialnej. Popularna w kraju jest fotowoltaika na balkonach, ale często słyszy się o kolejnych pomysłach na rozwój fotowoltaiki na drogach. Jak donosi pv-magazine, niebawem uruchomiony zostanie kolejny projekt, który powstawał we współpracy z Austrią i Szwajcarią.
Na obszarze autostrady 81 w Niemczech zrealizowany ma zostać pilotażowy projekt fotowoltaiczny, będący efektem współpracy Niemiec, Austrii i Szwajcarii i instytutów badawczych takich jak Fraunhofer ISE, Forster FF i Austriacki Instytut Technologiczny. Początkowa wizja projektu była inna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
We wstępnej fazie zakładano, że pilotażowa instalacja fotowoltaiczna stanie nad samą autostradą. Finalnie powstała ona nad bocznym pasem drogi. Oparta o konstrukcję firmy Solarwatt instalacja o mocy 33 kW ma zostać ukończona w lipcu.
Niemieckie Federalne Ministerstwo Transportu twierdzi, że słoneczne dachy nad autostradami przyniosą szereg korzyści. Szczególne znaczenie mają mieć w pobliżu tuneli lub miejsc obsługi podróżujących, gdzie energia elektryczna może być zużywana na miejscu. Konieczne jest jednak zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa dla ruchu pojazdów pod instalacją.
Rozwój kolejnych projektów fotowoltaicznych to sposób na zmianę struktury niemieckiej energetycy. Budowa instalacji fotowoltaicznych nad autostradami może przyczynić się do osiągnięcia neutralności klimatycznej w kraju. Przyjętą datą, kiedy miałoby to nastąpić, jest 2040 r.
Podobne rozwiązania mogą rozwijać się szybciej, dzięki zmianom w przepisach. Dotyczą one m.in. montażu paneli fotowoltaicznych na ekranach dźwiękochłonnych. Obecnie opracowywany jest rejestr potencjalnych obszarów, gdzie można by montować tego rodzaju instalacje fotowoltaiczne.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii