Fotowoltaika na balkonie. Hiszpanie już ją mają

Fotowoltaika na balkonie. Hiszpanie już ją mają

Fotowoltaika na balkonie, Tornasol
Fotowoltaika na balkonie, Tornasol
Źródło zdjęć: © Tornasol
25.11.2021 07:13

Fotowoltaika na balkonie może zainteresować wszystkich tych, których niepokoją rosnące koszty energii. Hiszpański start-up przygotował zestaw, który w prosty sposób pozwala obniżyć rachunki za prąd.

Fotowoltaika na balkonie to rozwiązanie, które ciągle nie jest popularne, ale coraz chętniej zerkamy w jego stronę. W Polsce obecnie raczej skupiamy się przede wszystkim na rozwoju odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach jednorodzinnych. Choć pojawiają się też próby rozwoju fotowoltaiki w blokach.

Zestaw przygotowany przez hiszpańską firmę Tornasol Energy ma być wygodniejszy niż standardowe rozwiązania. W zależności od potrzeb klienta możliwe jest zakupienie zestawu o mocy 300 lub 600 watów. Moduły fotowoltaiczne, z których korzysta firma, przygotowało amerykańskie przedsiębiorstwo SunPower. Waga jednego urządzenia to około 6 kilogramów.

Prąd stały zamieniany jest na zmienny dzięki mikroinwerterowi chińskiego producenta Envertech. Zestaw uzupełnia pięciometrowy przewód, który może być wpięty bezpośrednio do gniazdka elektrycznego, co sprawia, że rozwiązanie nie wymaga w zasadzie żadnej ingerencji w instalację elektryczną mieszkania.

- Pomysł wziął się z naszego własnego doświadczenia. Widząc rosnące koszty energii elektrycznej, chcieliśmy polegać na energii słonecznej przez instalację paneli na balkonach, ale nieporęczne panele konwencjonalne na to nie pozwalały. Wtedy zdecydowaliśmy, że stworzymy zestaw pozwalający na wszechstronne zastosowanie - mówił Santiago Vernetta, jeden z założycieli firmy.

Zestaw z jednym modułem o mocy 300 W kosztuje 450 euro. Ci, którzy potrzebują więcej mocy, czyli dwóch modułów o łącznej mocy 600 W, będą musieli zapłacić 790 euro.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (119)