Fotowoltaika na polskich autostradach. Pomoże w obniżeniu kosztów
02.07.2021 20:36, aktual.: 08.03.2022 14:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Fotowoltaika cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Korzyści, jakie płyną z odnawialnych źródeł energii, dostrzega także Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jak dowiedział się serwis WysokieNapiecie.pl, urząd planuje w najbliższych miesiącach ująć pilotażowo wykonanie instalacji fotowoltaicznej w przetargu na budowę drogi.
Szef GDDKiA Tomasz Żuchowski tłumaczy, że decyzja jest podyktowana względami finansowymi. W rozmowie z serwisem WysokieNapiecie.pl wskazał, że "oświetlenie dróg, węzłów i skrzyżowań to ogromny koszt, więc każdy pomysł, który może zmniejszyć te wydatki, jest godny uwagi".
Zainteresowanie GDDKiA fotowoltaiką nie powinno dziwić. Jak przypomina WysokieNapiecie.pl, w 2020 roku wydatki urzędu na energię elektryczną wyniosły 76,68 mln zł, co oznaczało wzrost o 25 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.
Żuchowski wyjaśnia, że pierwszym wyzwaniem będzie znalezienie odpowiedniego odcinka drogi, na którym można wykonać instalację fotowoltaiczną. Pod uwagę będą brane kryteria zarówno ekonomiczne, jak i techniczne. Należy bowiem pamiętać, że instalację fotowoltaiczną trzeba podłączyć do sieci elektroenergetycznej.
Fotowoltaika coraz popularniejsza wśród Polaków
W ostatnim czasie można zaobserwować szybki rozwój branży fotowoltaicznej w Polsce. Ponieważ od 2022 roku ma wejść w życie zmiana przepisów dotyczących rozliczania się z energii elektrycznej, eksperci przewidują, że liczba instalacji fotowoltaicznych będzie gwałtownie rosnąć.
Według szacunków, w naszym kraju jest obecnie 600 tys. prosumentów. Przypuszcza się, że do końca 2021 roku liczba ta wzrośnie aż do miliona. Do wielu, którzy decydują się na montaż paneli, przemawia naturalnie możliwość obniżenia rachunków za prąd. Jak pisaliśmy jednak wielokrotnie na naszych łamach, w przyszłym roku warunki rozliczania energii z fotowoltaiki będą mniej korzystne niż do tej pory.