Fotowoltaika w Polsce. Rząd wyjaśnia powód wprowadzenia nowych przepisów

Nowe przepisy dotyczące instalacji fotowoltaicznych wzbudzają spore emocje. Regulacje, które wejdą w życie od przyszłego roku, uderzają przede wszystkim w klientów indywidualnych. Wiceminister klimatu wyjaśnia, skąd taka decyzja rządu.

Fotowoltaika w Polsce. Rząd wyjaśnia powód wprowadzenia nowych przepisów
Źródło zdjęć: © fot. Getty Images
Klaudia Stawska-Magdziak

Rząd planuje spory cios w fotowoltaikę. Obecnie wyprodukowaną przez panele energię można magazynować, a nadmiar odzyskać (w większości bezpłatnie), gdy panele słoneczne nie pracują lub produkują za mało prądu.

Od przyszłego roku niestety się to zmieni i fotowoltaika będzie funkcjonować na wolnym rynku producentów energii, co oznacza, że nadwyżki od razu trafią do ogólnej sieci. W efekcie tego, nadwyżki, które wcześniej sprzedaliśmy, będziemy musieli odkupić po wyższej cenie.

Co ważne, nowe przepisy nie dotkną osób, które zdążą z instalacją paneli słonecznych do końca tego roku.

Zmiany prawne uderzą jednak w prosumentów, którzy zainwestują w instalację fotowoltaiczną w przyszłym roku. Jednak zdaniem wiceministra klimatu Ireneusza Zyska, osoby wytwarzające energię zarówno na własne potrzeby, jak i z myślą o odsprzedaniu jej do systemu zyskają na nowych przepisach.

  • Już w tej chwili mamy bardzo dużo reklamacji zgłaszanych do operatorów sieci dystrybucyjnej, że system wyłącza ich instalacje w "pikach" energii. Jest to związane z tym, że nasza sieć elektroenergetyczna ma swoją ograniczoną pojemność - tłumaczy Ireneusz Zyska dla serwisu Gazeta.pl.
  • Jeżeli byśmy dalej pozostali bezrefleksyjnie w modelu rozwoju prosumenckiego, moglibyśmy de facto zaszkodzić samym prosumentom. To są prawa fizyki, nie da się tego zatrzymać - dodaje.
  • Planowana nowelizacja prawa energetycznego może obniżyć atrakcyjność paneli słonecznych, a także spowolnić rozwój rynku pomp ciepła - twierdzą aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego (PAS).

PAS ostrzega, że w styczniu może nastąpić załamanie się rynku, ponieważ "wiele beneficjentów Czystego Powietrza decyduje się na zamianę pieca węglowego na ogrzewanie pompą ciepła właśnie ze względu na możliwość skorzystania z atrakcyjnego systemu rozliczeń i dostępu do taniej energii elektrycznej z własnej instalacji fotowoltaicznej".

Nowe przepisy to jednak tylko jeden z problemów, z jakim muszą się zmierzyć osoby inwestujące w energię słoneczną. Wraz ze wzrostem zainteresowania fotowoltaiką na polskim rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących usługi instalacji paneli słonecznych. Niestety wiele z nich nie ma odpowiedniego doświadczenia, co zwiększa ryzyko wadliwych instalacji, a na rynku coraz częściej trudno o dobrej jakości materiały.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (42)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.