Fotowoltaika na torach. Nowa technologia działa już we Włoszech

Firma Greenrail udowodniła, że energię słoneczną można pobierać nie tylko dzięki panelom fotowoltaicznym montowanym na domach. Opracowała panele, które montuje się na podkładach kolejowych.

Fotowoltaika na torach. Nowa technologia działa już we Włoszech
Źródło zdjęć: © Greenrail

14.05.2024 | aktual.: 09.07.2024 12:08

Panele fotowoltaiczne rosną jak grzyby po deszczu. Ten sposób zasilania domów staje się coraz bardziej popularny. Ludzie chcą oszczędzać, a ceny prądu ciągle rosną. Nic dziwnego, że "solary" są coraz częściej wybierane nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, w tym we Włoszech. Właśnie tam firma Greenrail od lat pracuje nad panelami montowanymi na torach.

Fotowoltaika na torach

Jak donosi portal gramwzielone.pl, program pilotażowy objął na razie odcinek 1 km na trasie kolejowej między miastami Modena i Sassuolo w regionie Emilia-Romagna we Włoszech. To wynik prac, które zaczęły się już w 2018 roku, kiedy to po raz pierwszy zaprezentowano panele fotowoltaiczne montowane na torach.

Firma, współpracując z Politechniką Mediolańską, przez pół roku testowała efektywność energetyczną swoich "solarów". Sprawdzano również, czy warunki atmosferyczne i przejeżdżające pociągi wpływają na ich wydajność. Wyniki okazały się bardzo satysfakcjonujące. Badacze ustalili, że panele na torach mogą w ciągu roku wygenerować około 35 MWh energii na każdy kilometr torów.

Pierwszy projekt paneli fotowoltaicznych na torach miał charakter prototypowy. Jak informuje Greenrail, był to pierwszy krok w kierunku szerszego zastosowania tej innowacyjnej technologii.

Co z zanieczyszczeniami z pociągów?

Wątpliwości budzi przede wszystkim kwestia utrzymania czystości podkładów kolejowych z zamontowanymi panelami, biorąc pod uwagę sposób pozbywania się zanieczyszczeń z pociągów. Jednak prezes Greenrail, Emanuele Occhipinti, uspokaja, że wyczyszczenie 1 km linii kolejowej z panelami zajmie maksymalnie kilka minut. Do tego celu używane będą specjalne maszyny wyposażone w szczotki i zraszacze wody.

Włoska firma odpowiedzialna za produkcję tych paneli podkreśla również, że montaż ich technologii jest prosty i szybki. Dodatkowo, do produkcji podkładów wykorzystywane są materiały z recyklingu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.