Fotowoltaika. Polska fabryka szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Fabryka we Wrocławiu jako pierwsza na świecie rozpoczęła produkcję nowatorskich ognich słonecznych, tzw. perowskitów. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań nowe panele pozwolą na generowanie energii zarówno z naturalnego, jak i sztucznego światła.

Fotowoltaika. Polska fabryka szykuje rewolucyjne rozwiązanie
Źródło zdjęć: © fot. Saule Technologies
Klaudia Stawska-Magdziak

  • Mija niemal sześć lat od kiedy z pomocą finansową Hideo Sawada, japońskiego inwestora i jego firmy HIS, rozpoczęliśmy projekt, którego celem było postawienie linii produkcyjnej perowskitów. Wieloletni etap badań, testów i wytężonej pracy dziś wchodzi w fazę realizacji - wyjaśniła Olga Malinkiewicz, założycielka Saule Technologies w rozmowie z RP.

Innowacyjne rozwiązanie zaproponowane przez polski startup może być wykorzystywane niemal w każdym miejscu na Ziemi i w kosmosie. Producent wyjaśnia, że perowskity mogą znaleźć zastosowanie zarówno na etykietach cenowych, jak i fasadach budynków czy satelitach.

Zdaniem założycielki Saule Technologies, proponowana przez nich technologia naprawdę może zrewolucjonizować energetykę poprzez oferowanie taniej, ekologicznej energii. Ogniwa są cienkie niczym włos i elastyczne, a jednocześnie bardzo trwałe.

  • Ze względu na swoje unikalne właściwości, ogniwa perowskitowe znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie tradycyjne ogniwa krzemowe nie mają szans się sprawdzić: na dachach budynków o lekkiej konstrukcji, na oknach, (...) samochodach, żaglach, namiotach, obudowach laptopów, czy telefonach. Zasilą drony i urządzenia internetu rzeczy – wylicza Piotr Krych, prezes Saule Technologies.

Polska jest pierwszym krajem, który rozpoczął seryjną produkcję perowskitów. Największym inwestorem rodzimego startupu jest grupa Columbus Energy, która zainwestowała w rozwój firmy 10 mln euro. Firma podpisała również umowy o współpracę z Grupą MVGM, zarządzającą nieruchomościami komercyjnymi na 10 europejskich rynkach.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (53)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.