Fotowoltaika. Polska fabryka szykuje rewolucyjne rozwiązanie
Fabryka we Wrocławiu jako pierwsza na świecie rozpoczęła produkcję nowatorskich ognich słonecznych, tzw. perowskitów. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań nowe panele pozwolą na generowanie energii zarówno z naturalnego, jak i sztucznego światła.
22.05.2021 | aktual.: 08.03.2022 14:05
- Mija niemal sześć lat od kiedy z pomocą finansową Hideo Sawada, japońskiego inwestora i jego firmy HIS, rozpoczęliśmy projekt, którego celem było postawienie linii produkcyjnej perowskitów. Wieloletni etap badań, testów i wytężonej pracy dziś wchodzi w fazę realizacji - wyjaśniła Olga Malinkiewicz, założycielka Saule Technologies w rozmowie z RP.
Innowacyjne rozwiązanie zaproponowane przez polski startup może być wykorzystywane niemal w każdym miejscu na Ziemi i w kosmosie. Producent wyjaśnia, że perowskity mogą znaleźć zastosowanie zarówno na etykietach cenowych, jak i fasadach budynków czy satelitach.
Zdaniem założycielki Saule Technologies, proponowana przez nich technologia naprawdę może zrewolucjonizować energetykę poprzez oferowanie taniej, ekologicznej energii. Ogniwa są cienkie niczym włos i elastyczne, a jednocześnie bardzo trwałe.
- Ze względu na swoje unikalne właściwości, ogniwa perowskitowe znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie tradycyjne ogniwa krzemowe nie mają szans się sprawdzić: na dachach budynków o lekkiej konstrukcji, na oknach, (...) samochodach, żaglach, namiotach, obudowach laptopów, czy telefonach. Zasilą drony i urządzenia internetu rzeczy – wylicza Piotr Krych, prezes Saule Technologies.
Polska jest pierwszym krajem, który rozpoczął seryjną produkcję perowskitów. Największym inwestorem rodzimego startupu jest grupa Columbus Energy, która zainwestowała w rozwój firmy 10 mln euro. Firma podpisała również umowy o współpracę z Grupą MVGM, zarządzającą nieruchomościami komercyjnymi na 10 europejskich rynkach.