Fotowoltaika w antenie satelitarnej. Wydajna elektrownia
Instalacja fotowoltaiczna może powstać w wielu różnych miejscach. Nawet w starej antenie satelitarnej. Taka inwestycja to przykład dobrego wykorzystania już istniejącej infrastruktury.
15.02.2023 | aktual.: 24.10.2023 14:47
Instalację fotowoltaiczną można zamontować na wielu różnych obiektach. Nie trzeba do tego celu stawiać specjalnej konstrukcji ani wykorzystywać pokrycia dachowego. Przykład ze Szwajcarii pokazuje, że w razie potrzeby na elektrownię słoneczną można przerobić nawet talerz anteny satelitarnej.
Jak możemy przeczytać w udostępnionej informacji prasowej, firma CKW, będąca spółką zależną Axpo, wykonała na zlecenie szwajcarskiej firmy Leuk TDC instalację fotowoltaiczną w nieużywanej już antenie satelitarnej. Zgodnie z przekazanymi przez wykonawcę informacjami, jest to pierwszy tego typu projekt zrealizowany na terenie europejskiego kraju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zaletą zrealizowanej w ten sposób elektrowni słonecznej jest możliwość sterowania anteną w taki sposób, by była ustawiona optymalnie względem położenia Słońca. Dodatkowym plusem pod względem efektywności instalacji jest fakt, że powstała ona na wysokości ok. 1000 m n.p.m., co oznacza, że często będzie znajdować się powyżej linii mgły. To przełoży się na większą produkcję energii elektrycznej.
Odbiorcą energii elektrycznej wyprodukowanej z przerobionego na elektrownię słoneczną talerza jest firma Leuk TDC, ale jej roczna produkcja, wynosząca 110 tys. kWh rocznie mogłaby zaspokoić potrzeby ok. 25 gospodarstw domowych w skali roku. W przyszłości na instalacje fotowoltaiczne mogą zostać przerobione dwie kolejne anteny satelitarne. Takie inwestycje przybliżają centra danych do zrównoważonego rozwoju.
- Jest to możliwe dzięki skupianiu się na projektach solarnych i promocji ich rozwoju. Polegając w większym stopniu na własnych rozwiązaniach solarnych w pozyskiwaniu energii, firmy wnoszą istotny wkład w osiąganie szwajcarskich celów energetycznych - mówi John Harris, dyrektor generalny Leuk TDC.
- Chcemy budować więcej wielkoskalowych elektrowni w Alpach, ponieważ są one bardziej wydajne i produkują nawet więcej energii zimą niż latem - dodaje Martin Schwab, dyrektor generalny CKW.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii