Fotowoltaika w antenie satelitarnej. Wydajna elektrownia

Fotowoltaika w antenie satelitarnej. Wydajna elektrownia

Instalacja fotowoltaiczna w antenie satelitarnej
Instalacja fotowoltaiczna w antenie satelitarnej
Źródło zdjęć: © CKW
15.02.2023 07:26, aktualizacja: 24.10.2023 14:47

Instalacja fotowoltaiczna może powstać w wielu różnych miejscach. Nawet w starej antenie satelitarnej. Taka inwestycja to przykład dobrego wykorzystania już istniejącej infrastruktury.

Instalację fotowoltaiczną można zamontować na wielu różnych obiektach. Nie trzeba do tego celu stawiać specjalnej konstrukcji ani wykorzystywać pokrycia dachowego. Przykład ze Szwajcarii pokazuje, że w razie potrzeby na elektrownię słoneczną można przerobić nawet talerz anteny satelitarnej.

Jak możemy przeczytać w udostępnionej informacji prasowej, firma CKW, będąca spółką zależną Axpo, wykonała na zlecenie szwajcarskiej firmy Leuk TDC instalację fotowoltaiczną w nieużywanej już antenie satelitarnej. Zgodnie z przekazanymi przez wykonawcę informacjami, jest to pierwszy tego typu projekt zrealizowany na terenie europejskiego kraju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zaletą zrealizowanej w ten sposób elektrowni słonecznej jest możliwość sterowania anteną w taki sposób, by była ustawiona optymalnie względem położenia Słońca. Dodatkowym plusem pod względem efektywności instalacji jest fakt, że powstała ona na wysokości ok. 1000 m n.p.m., co oznacza, że często będzie znajdować się powyżej linii mgły. To przełoży się na większą produkcję energii elektrycznej.

Odbiorcą energii elektrycznej wyprodukowanej z przerobionego na elektrownię słoneczną talerza jest firma Leuk TDC, ale jej roczna produkcja, wynosząca 110 tys. kWh rocznie mogłaby zaspokoić potrzeby ok. 25 gospodarstw domowych w skali roku. W przyszłości na instalacje fotowoltaiczne mogą zostać przerobione dwie kolejne anteny satelitarne. Takie inwestycje przybliżają centra danych do zrównoważonego rozwoju.

- Jest to możliwe dzięki skupianiu się na projektach solarnych i promocji ich rozwoju. Polegając w większym stopniu na własnych rozwiązaniach solarnych w pozyskiwaniu energii, firmy wnoszą istotny wkład w osiąganie szwajcarskich celów energetycznych - mówi John Harris, dyrektor generalny Leuk TDC.

- Chcemy budować więcej wielkoskalowych elektrowni w Alpach, ponieważ są one bardziej wydajne i produkują nawet więcej energii zimą niż latem - dodaje Martin Schwab, dyrektor generalny CKW.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)