Prosumenci zużywają tylko 20 proc. energii. Reszta trafia do sieci

Autokonsumpcja energii elektrycznej produkowanej przez instalacje fotowoltaiczne nie jest zbyt wysoka. Zgodnie z informacjami, które udostępnia Tauron, tylko 20 proc. generowanego w ten sposób prądu jest zużywane na miejscu.

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie. Fotowoltaika zapewnia zieloną energię
Instalacja fotowoltaiczna na gruncie. Fotowoltaika zapewnia zieloną energię
Źródło zdjęć: © Unsplash

26.01.2023 12:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która przynosi wyraźne zyski w dłuższej perspektywie. Pozwala ona w znacznym stopniu obniżyć rachunki za energię elektryczną, czasem nawet do zera. Wielu prosumentów zapomina jednak o tym, jak ważna w kontekście oszczędności jest autokonsumpcja generowanego przez panele fotowoltaiczne prądu.

Tauron poinformował, że w skali roku prosumenci zużywają tylko ok. 20 proc. generowanej przez przydomowe instalacje fotowoltaiczne prądu. Pozostałe 80 proc. wyprodukowanej energii wraca do sieci dystrybucyjnej, co jest niekorzystne zarówno dla właścicieli instalacji, jak i dla operatora sieci, który może mieć problem z odpowiednim zarządzaniem nią.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Klientom wciąż opłaca się posiadać instalację fotowoltaiczną. Na największe oszczędności mogą liczyć te gospodarstwa domowe, które zmaksymalizują autokonsumpcję, czyli bieżące zużycie produkowanej energii elektrycznej. Im lepiej dopasowana instalacja do rzeczywistego zużycia i większa autokonsumpcja energii wytworzonej przez tę instalację, tym oszczędności z fotowoltaiki są większe i można znacząco obniżyć rachunki za energię - mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

Standardowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp w polskich warunkach produkuje ok. 5 tys. kWh energii elektrycznej. Tylko 20 proc. z tej wartości jest zużywanych na miejscu, reszta oddawana jest do sieci. Zdaniem Taurona optymalne oszczędności przynosi autokonsumpcja na poziomie co najmniej 40 proc. wyprodukowanej energii. Pozwala ona oszczędzać na zużyciu energii, ale także na jej dystrybucji. Co więcej, wyższa autokonsumpcja prosumentów to niższe napięcie w sieci dystrybucyjnej, a więc lepsze parametry dostarczanej energii i mniej wyłączeń instalacji fotowoltaicznych w regionie.

Fotowoltaika - jak zwiększyć opłacalność?

- Istnieje wiele sposobów na zwiększenie poziomu autokonsumpcji. Najprostszym, a jednocześnie niegenerującym kosztów sposobem jest planowanie i kontrolowanie zużycia energii. Większość nowych urządzeń wyposażonych jest w programator, dzięki któremu możliwe jest opóźnienie ich uruchomienie na czas maksymalnej produkcji. Spowoduje to zwiększenie naszej bieżącej konsumpcji - mówi prezes Szczeszek.

Bardziej zamożni prosumenci mogą zainteresować się magazynem energii dla domu. Trzeba jednak przyznać, że obecnie urządzenia te są dość drogie, przez co trudno mówić o opłacalności tego typu inwestycji w przypadku standardowego korzystania z energii elektrycznej. Co więcej, pojemność magazynu musi być dobrana w odpowiedni sposób, tak, aby był w stanie zmagazynować wystarczającą ilość energii na określony czas dla danego gospodarstwa domowego, a jednocześnie nie był zbyt duży.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (47)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.