Fotowoltaika w elektrociepłowni. Setki tysięcy złotych zysku
Elektrociepłownia Nowa Sarzyna stała się najczystszym tego typu obiektem w Polsce. Miano to zawdzięcza budowie ogromnej instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy 0,89 MWp.
17.06.2022 12:10
Elektrociepłownia Nowa Sarzyna postawiła na odnawialne źródła energii. Podstawowym źródłem energii jest w niej gaz, ale obiekt został uzupełniony o ogromną instalację fotowoltaiczną. Jej moc sięga 0,89 MWp.
Do budowy instalacji fotowoltaicznej na terenie Elektrociepłowni Nowa Sarzyna należącej do Grupy Polenergii wykorzystano 1679 dwustronnych modułów. Każdy z nich ma moc 540 Wp. Łączna powierzchnia użytych paneli to 4155 metrów kwadratowych. Moduły zamontowano na gruncie, parkingach, na elewacji budynku oraz na dachach. Te ostatnie pokryto powłoką refleksyjną, aby umożliwić zwiększenie produkcji z tylnej strony paneli.
W opublikowanej przez Polenergię informacji prasowej możemy przeczytać, że instalacja fotowoltaiczna pokryje część zapotrzebowania elektrociepłowni na energię, co z kolei przełoży się na ogromną redukcję emisji dwutlenku węgla. Szacuje się, że w ciągu roku pozwoli to ograniczyć emisję o 370 ton.
Początkowo planowano montaż instalacji o mocy 0,5 MWp, ale wykorzystanie paneli dwustronnych pozwoliło zwiększyć moc do poziomu 0,89 MWp, co z kolei ma prowadzić do średniego rocznego uzysku na poziomie 920 MWh. Firma szacuje, że pozwoli to oszczędzić na energii elektrycznej około 600 tys. zł w skali roku.
Do stworzenia instalacji na dachach i elewacji wykorzystano technologię firmy SolarEdge, która pozwala na monitorowanie każdego z paneli z osobna, a do tego zmniejsza wrażliwość instalacji na zacienienie i zabrudzenia. Te części instalacji, które stoją na gruncie, oparto o rozwiązania firmy Huawei. W całości wykorzystano moduły fotowoltaiczne ZNShine.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii