Rekordowa turbina wiatrowa z Polski. To efekt pracy studentów
Studenci z Politechniki Łódzkiej opracowali wyjątkową turbinę wiatrową. Zespół GUST zaprojektował wiatrak, który z powodzeniem można wykorzystać w formie przydomowej elektrowni wiatrowej. Wysiłki studentów doceniono podczas międzynarodowego konkursu.
17.06.2022 08:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Drużyna GUST, którą tworzy dwadzieścioro studentów z Politechniki Łódzkiej, wzięła udział w międzynarodowym konkursie International Small Wind Turbine Contest 2022, za którego organizację odpowiadał Delft University of Technology w Holandii. Najlepsi w konkursie okazali się Kanadyjczycy z Uniwersytetu w Toronto, ale polska drużyna zajęła drugie miejsce.
Jak możemy przeczytać na stronie projektu, łódzcy studenci zaprojektowali czterołopatową turbinę wiatrową o poziomej osi obrotu. Opracowane przez Polaków urządzenie osiągnęło rekordowe wyniki. W siedmioletniej historii konkursu nikt nie stworzył jeszcze równie wydajnej turbiny.
Stworzone przez drużynę GUST urządzenie pozwala na wygenerowanie ponad 1 KW energii elektrycznej przy wietrze o prędkości 13 m/s. W rozmowie z Polskim Radiem 24 Anna Baszczyńska, lider projektu, opowiedziała o pracy zespołu.
- Zespół wyszedł z założenia, że podobnie jak to ma miejsce w przypadku paneli słonecznych, również energia wiatrowa może być produkowana przez indywidualnych konsumentów - powiedziała Anna Baszczyńska.
Tak duża generacja prądu przy tak niewielkich prędkościach wiatru sprawia, że urządzenie to mogłoby sprawdzić się jako źródło energii elektrycznej dla budynków jednorodzinnych, na przykład jako uzupełnienie mikroinstalacji fotowoltaicznej. Kolejną zaletą opracowanej przez studentów z Łodzi turbiny jest fakt, iż jest to urządzenie modułowe, co obniża koszty obsługi i konserwacji turbiny.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii