Gadżety turystyczne przydatne na górskim szlaku. Jakie akcesoria zabrać na wyprawę na Wielką Czantorię?
Wyjazd w górskie okolice i plan zdobycia jednego z dostępnych szczytów wiąże się z odpowiednim przygotowaniem i to bez względu na to, czy naszym celem jest wysoka i trudna do zdobycia góra czy tak łatwy i przyjemny szczyt jak Wielka Czantoria. Oprócz sprawdzenia oficjalnych szlaków turystycznych prowadzących na górę i wyboru najlepszego z nich, na górską wycieczkę warto zabrać ze sobą kilka szczególnie przydatnych na szlaku gadżetów. Które z nich szczególnie warto mieć w plecaku, planując wejście na Wielką Czantorię – szczyt o wysokości 995 m n.p.m. malowniczo górujący nad Ustroniem?
Dlaczego warto wybrać się na Wielką Czantorię? Jaki jest najkrótszy i najłatwiejszy szlak prowadzący na szczyt?Zanim przejdziemy do przedstawienia propozycji górskich akcesoriów przydatnych dla każdego miłośnika zdobywania górskich szczytów, warto powiedzieć, dlaczego w ogóle warto wybrać się na Wielką Czantorię? Nie jest to bowiem tak popularny i chętnie odwiedzany przez kolejne pokolenia turystów szczyt jak chociażby Śnieżka, Babia Góra czy Kasprowy Wierch. Nie oznacza to jednak bynajmniej, że nie warto go zdobywać – wręcz przeciwnie! Wielka Czantoria nie bez powodu bywa uznawana za jeden z najbardziej widokowych szczytów w okolicy, lecz dopiero stojąc na jej szczycie, mamy szansę dowiedzieć się dlaczego.
Wielka Czantoria leży w Beskidzie Śląskim tuż obok takich popularnych miejscowości turystycznych jak Ustroń i Wisła. Obydwie świetnie sprawdzą się w roli bazy wypadowej w tę część Beskidów. Na uwagę pod tym względem szczególnie zasługuje Ustroń. Miasto dysponuje bowiem rozbudowaną i zróżnicowaną bazą noclegową, z której szczegółową ofertą można zapoznać się na stronie https://www.nocowanie.pl/noclegi/ustron/ i od ręki zarezerwować wybraną opcję noclegu.
Z Ustronia na Wielką Czantorię prowadzą trzy znakowane szlaki turystyczne – czerwony z Ustronia Polany, niebieski z Ustronia-Zdroju i czarny z Małej Czantorii. Za najłatwiejszą trasę uznawany jest szlak czerwony, który liczy sobie niewiele ponad 3 km długości. Czas jego przejścia wynosi natomiast ok. 2 godzin.
Na Wielką Czantorię z plecakiem. Jakie akcesoria powinny się w nim znaleźć?Wielka Czantoria to bardzo popularny szczyt w tej części Beskidów. Warto się na niego wybrać nie tylko ze względu na samą trasę, która obfituje w naprawdę ciekawe widoki, lecz przede wszystkim dla unikalnej panoramy, jaka roztacza się z jego wierzchołka. Na szczycie Wielkiej Czantorii znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę 360 stopni – znacznie szerszą niż ta widoczna z polany pod wieżą. Wielką Czantorię można odwiedzić przez cały rok, w tym także w sezonie jesienno-zimowym. Planując wyprawę w chłodniejsze miesiące, przy mniej sprzyjających warunkach atmosferycznych, warto zadbać o odpowiednie wyposażenie plecaka.
Oprócz odpowiedniej, ciepłej odzieży, warto mieć przy sobie czapkę i rękawiczki. Tę pierwszą można z powodzeniem zastąpić tzw. buffem. Jest to gadżet znany większości turystom, który świetnie sprawdzi się w roli okrycia głowy. To wielofunkcyjna chusta, którą wykorzystamy zarówno jako czapkę, jak i jako osłonę przed chłodem na szyję lub zabezpieczenie twarzy i nosa. Wybierając się w góry w deszczową, jesienną pogodę, warto mieć przy sobie także stuptuty. Są to nieprzemakalne ochraniacze na nogi i buty, które ochronią nasze stopy i dolną część nóg przed przemoczeniem.
Na górską wędrówkę nie należy wyruszać bez dobrej jakości okularów przeciwsłonecznych, które szczególnie przydadzą się w sezonie letnim i zimowym. Tego typu gadżety powinny być wykonane z solidnych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne materiałów oraz być wyposażone w jakościowe szkła z wysokim filtrem UV, który uchroni nasze oczy przed promieniowaniem słonecznym, szczególnie intensywnym w wyższych partiach gór.
W plecaku warto mieć także kubek termiczny lub termos z ciepłym napojem, podręczną apteczkę na wszelki wypadek, a także czołówkę lub latarkę turystyczną, która oświetli nam drogę podczas powrotu po zmroku. Mimo tego, że zasięg w górach może pozostawiać sporo do życzenia, na szlak warto zabrać ze sobą także naładowany do pełna telefon komórkowy, a na wszelki wypadek także power bank, który pozwoli uzupełnić poziom naładowania smartfona oraz skorzystać z pozostałych dobrodziejstw, jakie zapewnia nam współczesna technologia.