Gaszenie ognia dźwiękiem. DARPA pokazuje, jak użyć głośników do walki z pożarem
Do gaszenia pożarów wciąż używa się przeważnie wody, chociaż są już oczywiście skuteczniejsze metody. Ale kto by przypuszczał, że można wykorzystać głośniki do walki z ogniem?
18.07.2012 | aktual.: 10.03.2022 13:26
Do gaszenia pożarów wciąż używa się przeważnie wody, chociaż są już oczywiście skuteczniejsze metody. Ale kto by przypuszczał, że można wykorzystać głośniki do walki z ogniem?
DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) zaprezentowała ciekawe wideo pokazujące, jak duży wpływ może mieć dźwięk na proces spalania. Z testów wynikało, że fala dźwiękowa, zwiększając prędkość ruchu powietrza na brzegach ognia, jednocześnie zmniejsza obszar, na którym następuje spalanie. Można w ten sposób znacznie osłabić płomienie i ułatwić całkowite ich ugaszenie.
Zjawisko to widać na poniższym filmie:
DARPA Demos Acoustic Suppression of Flame
W doświadczeniu wykorzystano podpalone płynne paliwo i dwa głośniki ułożone po obu jego stronach. Widać wyraźnie, że w momencie odtwarzania dźwięku płomień słabnie, a następnie rozprasza się - ten drugi efekt również pomaga w jego ugaszeniu. Wykazano przy okazji, że użyty dźwięk wcale nie musi być głośny. Wystarczy odpowiednia jego modulacja.
DARPA badania na ten temat prowadzi od 2008 roku. Wypowiedział się w tej kwestii niedawno Matthew Goodman, menadżer DARPA. Twierdzi on, że może to być przełom:
Mimo szeroko zakrojonych badań w tej dziedzinie nie było żadnych nowych metod gaszenia pożarów i/lub manipulowania nimi przez prawie 50 lat. [...] Pokazaliśmy jednak, że fizyka spalania nadal ma dla nas kilka niespodzianek.
Trudno oczywiście byłoby wykorzystać to zjawisko do gaszenia większych pożarów - lasów czy nawet domów. Jednak w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak np. kokpit samolotu, łatwo je zastosować. A tam każda pomoc w walce z ogniem jest na wagę złota.
Pamiętajmy jednak, że mimo postępu techniki nadal najskuteczniejszym sposobem ochrony przed pożarami jest po prostu rozsądne obchodzenie się z ogniem.
Źródło: DARPAtv • wired.com • dvice.com