Gaszenie ognia dźwiękiem. DARPA pokazuje, jak użyć głośników do walki z pożarem

Gaszenie ognia dźwiękiem (fot.: YouTube/DARPAtv)
Gaszenie ognia dźwiękiem (fot.: YouTube/DARPAtv)
Kira Czarczyńska

18.07.2012 17:00, aktual.: 10.03.2022 13:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do gaszenia pożarów wciąż używa się przeważnie wody, chociaż są już oczywiście skuteczniejsze metody. Ale kto by przypuszczał, że można wykorzystać głośniki do walki z ogniem?

Do gaszenia pożarów wciąż używa się przeważnie wody, chociaż są już oczywiście skuteczniejsze metody. Ale kto by przypuszczał, że można wykorzystać głośniki do walki z ogniem?

DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) zaprezentowała ciekawe wideo pokazujące, jak duży wpływ może mieć dźwięk na proces spalania. Z testów wynikało, że fala dźwiękowa, zwiększając prędkość ruchu powietrza na brzegach ognia, jednocześnie zmniejsza obszar, na którym następuje spalanie. Można w ten sposób znacznie osłabić płomienie i ułatwić całkowite ich ugaszenie.

Zjawisko to widać na poniższym filmie:

DARPA Demos Acoustic Suppression of Flame

W doświadczeniu wykorzystano podpalone płynne paliwo i dwa głośniki ułożone po obu jego stronach. Widać wyraźnie, że w momencie odtwarzania dźwięku płomień słabnie, a następnie rozprasza się - ten drugi efekt również pomaga w jego ugaszeniu. Wykazano przy okazji, że użyty dźwięk wcale nie musi być głośny. Wystarczy odpowiednia jego modulacja.

DARPA badania na ten temat prowadzi od 2008 roku. Wypowiedział się w tej kwestii niedawno Matthew Goodman, menadżer DARPA. Twierdzi on, że może to być przełom:

Mimo szeroko zakrojonych badań w tej dziedzinie nie było żadnych nowych metod gaszenia pożarów i/lub manipulowania nimi przez prawie 50 lat. [...] Pokazaliśmy jednak, że fizyka spalania nadal ma dla nas kilka niespodzianek.

Trudno oczywiście byłoby wykorzystać to zjawisko do gaszenia większych pożarów - lasów czy nawet domów. Jednak w zamkniętych pomieszczeniach, takich jak np. kokpit samolotu, łatwo je zastosować. A tam każda pomoc w walce z ogniem jest na wagę złota.

Pamiętajmy jednak, że mimo postępu techniki nadal najskuteczniejszym sposobem ochrony przed pożarami jest po prostu rozsądne obchodzenie się z ogniem.

Źródło: DARPAtv • wired.com • dvice.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)