Gdzie znajdował się twój dom 750 mln lat temu? Mapa 3D pozwala to sprawdzić

Gdzie znajdował się twój dom 750 mln lat temu? Mapa 3D pozwala to sprawdzić

Gdzie znajdował się twój dom 750 mln lat temu? Mapa 3D pozwala to sprawdzić
Źródło zdjęć: © https://dinosaurpictures.org/ancientearth#400
Karolina Modzelewska
16.09.2021 14:32, aktualizacja: 08.03.2022 13:48

Mapa 3D pozwala zobaczyć, jak wyglądało miejsce, w którym obecnie znajduje się nasz dom wiele milionów lat temu. Dzięki niej możemy sprawdzić, co działo się w najbliższej okolicy za czasów dinozaurów czy w momencie pojawienia się pierwszych istot człekokształtnych.

Wile milionów lat temu Ziemia wyglądała zupełnie inaczej niż obecnie. Chodziły po niej dinozaury, rosła inna roślinność, a kontynenty nie przypominały tych, z którymi mamy styczność teraz. Doszło do niesamowitej ewolucji, którą możemy podziwiać za sprawą mapy 3D. Stworzył ją Ian Webster, zajmujący się prowadzeniem strony internetowej z ogromną ilość danych na temat dinozaurów.

Mapa 3D pokaże, gdzie znajdował się twój dom 750 mln lat temu

Dzięki mapie 3D możemy przykładowo zobaczyć, że około 600 milionów lat temu, czyli w okresie edikarskim (ostatnim okresie neoproterozoiku), Polska znajdowała się pod powierzchnią wody. Był to czas, gdy życie w morzu ewoluowało, a życie wielokomórkowe dopiero zaczęło się pojawiać. Hipotetycznie istniał wówczas superkontynent Pannocja, który stanowił główny ląd.

Mapa 3D, którą można znaleźć pod tym adresem, pozwala nie tylko dowiedzieć się, jak dawniej wyglądało nasze miejsce zamieszkania, ale też sprawdzić, kiedy pojawiły się pierwsze rośliny, muszle, robaki, rafy koralowe czy istoty człekokształtne. Dostarcza też krótkich informacji o przeglądanych okresach. Wyświetlają się one w lewym dolnym rogu mapki.

Zaznaczone granice obecnych państw czynią mapę bardzo przejrzystą i ułatwiają lokalizowanie interesujących nas punktów. Warto również zaznaczyć, że autor wzbogacił ją o kilka funkcji. Można obracać planetę w dowolnym kierunku, przybliżać i oddalać, dodać chmury, a także zmienić jej jasność. Mapa nie jest perfekcyjna i bardzo szczegółowa, ale stanowi interesujące źródło wiedzy na temat przeszłości Ziemi.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)