Głośniki cienkie jak papier i zrobione z... papieru (wideo)

Całkiem niedawno (2. kwietnia) pisałem o głośnikach grubości folii aluminiowej, które stworzyli naukowcy z Wielkiej Brytanii. Teraz kolejna firma pokazuje swoje dzieło, ale tym razem głośniki są zrobione z papieru i tym razem mamy filmik!

papierowe-glosniki
papierowe-glosniki
Damian

Całkiem niedawno (2. kwietnia) pisałem o głośnikach grubości folii aluminiowej, które stworzyli naukowcy z Wielkiej Brytanii. Teraz kolejna firma pokazuje swoje dzieło, ale tym razem głośniki są zrobione z papieru i tym razem mamy filmik!

Nowe głośniki - Flexpeaker - są dzieckiem tajwańskiego Instytutu Badań Technologii Przemysłowej (w wolnym tłumaczeniu). Będą one sprzedawane w 8.5-calowych i 11-calowych arkuszach w cenie ok. 20$, ale możliwe będzie zamówienie większych, które moglibyśmy użyć np. jako tapetę (cała ściana, jako głośnik - kosmos!).

Technologia polega na umieszczeniu małych elektrod oraz przepolaryzowanych membran pomiędzy dwoma kartkami papieru. Producent planuje użycie swojej technologii w budowie ultracienkich telewizorów, samochodów oraz plakatów (z dźwiękiem) reklamujących filmy. To na początek...

Niestety, głośniki mają jedną, ale bardzo dużą wadę. Dźwięk z nich wydobywa się w zakresie 500Hz - 200KHz. Jest to raczej niedopuszczalne, ale pewnie już pracują nad ulepszeniami (miejmy nadzieję). A teraz film:

Flexpeaker demo, 紙喇叭 Flexible speaker,軟性喇叭, 軟性電子, Flexible electronics

Źródło: Dvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.