Google Earth na przestrzeni dziejów, czyli jak zmienia się Ziemia

Google Earth, mimo swojego słusznego wieku, to projekt wciąż żywy. Od czasu do czasu dostajemy do dyspozycji nową funkcję, która zachwyca nie tylko wielbicieli map. Tym razem Google przygotował coś specjalnego.

Fot. Google
Fot. Google
Mariusz Kamiński

24.07.2012 15:00

Google Earth, mimo swojego słusznego wieku, to projekt wciąż żywy. Od czasu do czasu dostajemy do dyspozycji nową funkcję, która zachwyca nie tylko wielbicieli map. Tym razem Google przygotował coś specjalnego.

Tłem dla tego wpisu jest celebracja 40-lecia wystrzelenia satelitów Landsat, które do dziś okrążają Ziemię (co 16 dni) i zbierają dane geograficzne w postaci zdjęć, które możecie podziwiać między innymi w Google Earth.

Fot. Landsat
Fot. Landsat

Z okazji tej niezwykłej rocznicy Google przygotował kilka materiałów wideo prezentujących upływ czasu na obrazach zbieranych przez wspomniane satelity. Ich połączeniem zajął się instytut USGS (U.S. Geological Survey) oraz Uniwersytet Carnegie Mellon.

Wybór takiej formy uczczenia przedsięwzięcia Landsat nie jest przypadkowy. Google chciał w ten sposób zwrócić uwagę na przemiany, jakie w ciągu lat lat zachodzą na naszej planecie. Kompilacja obejmuje lata 1999-2011 i skupia się między innymi na takich obszarach, jak Amazonia, Las Vegas czy koła podbiegunowe.

Fot. Landsat
Fot. Landsat

Twórcy projektu zwracają uwagę na zmniejszanie się obszarów zalesionych, topnienie i kruszenie się pokrywy lodowej oraz postępującą urbanizację terenów przylegających do dużych metropolii. Ciekawostką jest pierwotna rozdzielczość zebranych zdjęć - gdyby wyświetlić skompilowane materiały wideo w pełnej rozdzielczości, to pojedyncza klatka miałaby wielkość 1,78 terapikseli, co można porównać do 18 boisk do piłki nożnej złożonych obok siebie. Poniżej pierwszy z filmów, więcej znajdziecie tutaj.

A Planetary Perspective: With Landsat and Google Earth Engine

Źródło: Mashable

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.