Seagate - czas na żywotne, pojemne i tanie dyski SSD!

Seagate - czas na żywotne, pojemne i tanie dyski SSD!

Seagate Pulsar XT
Seagate Pulsar XT
Jacek Klimkowicz
28.06.2012 18:30, aktualizacja: 10.03.2022 13:57

Seagate, potentat na rynku dysków twardych, zamierza zdominować segment pojemnych i, co ważne, naprawdę tanich dysków SSD. Jaką receptę na sukces ma amerykański producent?

Seagate, potentat na rynku dysków twardych, zamierza zdominować segment pojemnych i, co ważne, naprawdę tanich dysków SSD. Jaką receptę na sukces ma amerykański producent?

Seagate to dla wielu użytkowników jeden z liderów w branży HDD. Warto jednak wiedzieć, że od dłuższego czasu gigant z Cupertino dobrze radzi sobie w segmencie korporacyjnych dysków SSD, wprowadzając kolejne generacje nośników Seagate Pulsar XT. Teraz nabyte doświadczenie producent zamierza wykorzystać na rynku konsumenckim. Seagate, który niedawno wykupił LaCie, poczynił już pierwsze kroki.

Na początek zawarto umowę o współpracy z izraelską firmą DensBits Technology, zajmującą się produkcją kontrolerów do dysków SSD. Nowy partner strategiczny, będący w posiadaniu sporej liczby użytecznych patentów, otrzymał też wsparcie finansowe. Nie wiadomo, o jaką kwotę chodzi, lecz jest to wyraźny sygnał, że Seagate bardzo poważnie podchodzi do tematu ekspansji na konsumencki sektor SSD.

TLC & MLC endurance gain
TLC & MLC endurance gain

Receptą na wysokie ceny nośników ma być zastosowanie kości NAND flash (klasy 1X-nm) typu TLC (ang. Triple-Level Cell), które pozwalają na przechowanie 3 bitów informacji w każdej komórce. Dzięki temu będzie można obniżyć koszty produkcji i jednocześnie zaoferować dyski SSD o większej pojemności. A co z żywotnością takich konstrukcji? Okazuje się, że nie ma powodów do jakichkolwiek zmartwień.

Kości NAND flash typu TLC mają wytrzymywać ponad 2-krotnie więcej cykli P/E niż najlepsze moduły MLC. Jeśli jednak wykorzystać technologie, które są własnością DensBits, w odniesieniu do kości MLC, okazuje się, że ich żywotność może wzrosnąć nawet przeszło 20-krotnie. W związku z tym kości MLC Seagate będzie montował tylko w seriach korporacyjnych, na rynek konsumencki trafią wyłącznie TLC.

Czy zatem w końcu dyski twarde odejdą na zasłużoną emeryturę? Na takie wnioski jeszcze za wcześnie. Wszystko jednak wskazuje na to, że w ciągu najbliższych miesięcy do sklepów trafią dyski SSD znacznie bardziej konkurencyjne względem HDD. Będą nie tylko szybkie, niezawodne i bezgłośne, lecz także zdecydowanie pojemniejsze i tańsze niż dotychczas, a przy tym bardziej żywotne.

Źródło: EngadgetMaximumPCTom's Hardware

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)