Gry dla niewidomych

Gry dla niewidomych to spory kawałek wciąż niezagospodarowanego rynku. Pomimo swoich trudności znajdują się rzesze osób, które chciałyby pograć, pobawić się, uczestniczyć w wirtualnych historiach. Na szczęście mogą, choćby dzięki takim pozycjom jak Soundvoyager oraz Entombed.

Gry dla niewidomych
Piotr Rusewicz

27.11.2011 21:00

Gry dla niewidomych to spory kawałek wciąż niezagospodarowanego rynku. Pomimo swoich trudności znajdują się rzesze osób, które chciałyby pograć, pobawić się, uczestniczyć w wirtualnych historiach. Na szczęście mogą, choćby dzięki takim pozycjom jak Soundvoyager oraz Entombed.

Entombed to gra RPG dla niewidomych. Tytuł teoretycznie jest dungeon crawlerem, chociaż bardzo ciężko mówić tutaj o klasycznym typie tej rozgrywki. Entombed to przede wszystkim narracja, a także klimatyczna ścieżka dźwiękowa.

Autorzy chwalą się kilkudziesięcioma potworami, możliwością miksowania ponad 20 klas oraz wielopoziomowym lochem. Robi wrażenie. W demo można zagrać bezpłatnie, pobierając je ze strony producenta. Producenci zapowiadają również kolejne gry tego typu.

Gra dla niewidomych.
Gra dla niewidomych.

Testowałem wersję demo i muszę przyznać, że jest… inaczej. Gra bardzo przypomina audiobooka, z licznymi możliwościami wyboru. I chociaż ani aktorzy użyczający głosu postaci, ani sama historia nie zapiszą się na kartach historii to sama koncepcja jest co najmniej godna pochwały.

Konkurentem dla Entombed jest świetna strzelanka Shades of Doom. Przygotowana dla graczy z bardzo dobrym słuchem rzuca nas przeciwko kilkudziesięciu wrogom dając nam do dyspozycji jedynie podstawowe wyposażenie i specjalny komputer. O niezwykłości gry najlepiej świadczy gameplay:

Let's Play Shades Of Doom! level 1

Shades of Doom wymaga bardzo dobrych słuchawek lub głośników, ponieważ wystarczy chwila nieuwagi i już jesteśmy martwi. Nie będę ukrywał, że gra sprawia niezwykłą satysfakcję, a dodatkowo, wręcz przeciwnie to Entombed jest darmowa. Można ją pobrać tutaj.

Kolejna pozycja, która warto przedstawić to Soundvoyager z Game Boya Advance. Gra Nintendo nie została wymyślona specjalnie dla osób niewidomych, jednak szybko zauważono jej spory potencjał. Dodam, że to jedna z najciekawszych i najlepiej udźwiękowionych gier na platformy przenośne.

Podróż w dźwięku. Źródło: diligent monster
Podróż w dźwięku. Źródło: diligent monster

W Soundvoyagerze chwytamy dźwięki, które układają się w większe, relaksujące utwory. Gra polega na odpowiednim balansowaniu kropką, lub „awatarem gracza” celem znalezienia się w odpowiednim miejscu, miejscu z którego dochodzi dźwięk. Świetna oprawa, a także dodatkowe tryby rozgrywki stworzyły fantastyczny miks, którego nie można przepuścić. Obyśmy doczekali się wznowienia.

Gry dla niepełnosprawnych to ciekawy fenomen, który obejmuje również specjalnie przygotowywane kontrolery, dodatkowe akcesoria i nowe, odważne gatunki. Pozostaje jedynie cieszyć się, że również ta nisza pozostaje odpowiednio zagospodarowana. W końcu do rozrywki ma prawo każdy.

Źródło: giantbomb

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.