Harvard i Google stworzyli najbardziej szczegółową mapę mózgu. Nowe odkrycia

W ramach współpracy naukowców z Harvardu i ekspertów Google w dziedzinie sztucznej inteligencji przeprowadzono najbardziej zaawansowane dotychczas badanie neuronów. Uzyskano kompleksowy obraz i mapę fragmentu ludzkiego mózgu, gromadząc dane o objętości ponad 1,4 tys. terabajtów. Badanie to przyniosło wiele ciekawych odkryć.

Harvard i Google stworzyli najbardziej szczegółową mapę mózgu. Nowe odkrycia
Źródło zdjęć: © Unsplash

Badacze wykorzystali próbkę mózgu pobraną od pacjentki zmagającej się z padaczką, by lepiej zrozumieć i kontrolować chorobę. Jednak oprócz tego udało się im odkryć znacznie więcej. Zrobili najdokładniejszą do tej pory mapę ludzkiego mózgu.

Mały fragment mózgu

Podczas zabiegu chirurgicznego zebrano kawałek tkanki o wielkości 1 mm i kształcie sześcianu, który następnie został podzielony na 5 tys. cieńszych od włosa ludzkiego fragmentów. Każdy z tych wycinków został następnie sfotografowany pod mikroskopem elektronowym, a obrazy połączono w cyfrową mapę mózgu. Przy użyciu modelu uczenia maszynowego zespół z Google zrekonstruował te obrazy w szczegółową mapę 3D. Dzięki tak dużemu przybliżeniu udało się odkryć wiele nieznanych dotąd danych.

Dane, których nie znaliśmy

Dzięki temu badaniu udało się odkryć szereg nieznanych dotąd aspektów mózgu, takich jak symetrycznie rosnące skupiska komórek, pojedyncze neurony z ponad 5 tys. punktami połączeń oraz aksony zwijające się z nieznanego powoduw kulki.

Profesor Jeff Lichtman z Harvardu, rozmawiając z dziennikiem "The Guardian", wyjaśnił, że w danych znaleziono elementy nieobecne w podręcznikach, co wskazuje na dużą lukę między obecną wiedzą a tym, co jeszcze mamy do odkrycia.

Mapy mózgu zajmują ogromną ilość miejsca

Mikroskopijny fragment mózgu był w stanie wygenerować ogromną ilość danych - 1,4 petabajta, czyli ponad 1,4 tys. terabajtów. Pozwoliło to na stworzenie najbardziej szczegółowego obrazu ludzkiego mózgu do tej pory. Jednak nadal jest to jedynie mały jego mały fragment.

Przy obecnej technologii, aby stworzyć pełną mapę mózgu dorosłego człowieka, konieczne byłoby zgromadzenie 1,6 zettabajta danych. Wymagałoby to stworzenia systemu obliczeniowego, który na dzisiaj jest trudny do zrealizowania. Według serwisu Tom’s Hardware potrzebna przestrzeń do takiego przedsięwzięcia wyniosłaby prawie 57 hektarów, co odpowiada około 79 boiskom piłkarskim.

Działanie mózgu

Mimo zaawansowanej technologii i postępów w nauce, ludzki mózg nadal skrywa przed nami tajemnice. Wiele aspektów funkcjonowania tego organu pozostaje niezrozumiałych. Chociaż naukowcy tworzą mapy komórek mózgowych i ich połączeń, wciąż nie potrafią w pełni wyjaśnić, jak aktywność neuronalna przekłada się na świadome doświadczenia i procesy myślowe​.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.