Herbata z wkładką? Nie zgadniesz, co się znajduje w każdej filiżance

Herbata z wkładką? Nie zgadniesz, co się znajduje w każdej filiżance

herbata
herbata
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | africa-studio.com (Olga Yastremska and Leonid Yastremskiy)
19.06.2022 10:31

Większość z nas codziennie sięga po filiżankę herbaty, jednak mało kto zastanawia się, co poza liśćmi znajduje się w torebkach z naparem. Naukowcy przebadali sprawę i doszli do zaskakującego odkrycia.

Badania opisane w Biology Letters wskazują, że w zaledwie 40 próbkach suszonych herbat i ziół naukowcom udało się odkryć aż 1200 różnych gatunków bezkręgowców. Wszystkie istoty żywe pozostawiają po sobie ślady swojego DNA - w naskórku, płynach wydzielanych przez ciała czy w powietrzu. Na co dzień nie widzimy tych śladów i nie zastanawiamy się nad nimi.

Owady i inne bezkręgowce nie są wyjątkiem - wszystkie również pozostawiają po sobie ślady. Naukowcy znaleźli na to dowody po przeanalizowaniu różnych herbat i suszonych ziół. "To, co mnie naprawdę zaskoczyło, to wysoka różnorodność", powiedział genetyk z Trier University, Henrik Krehenwinkel w rozmowie z The Scientist. "W zielonej herbacie znaleźliśmy do 400 gatunków owadów w jednej torebce".

W sumie naukowcy znaleźli ślady 3264 bezkręgowców w próbkach herbat i ziół produkowanych komercyjnie, kupowanych w niemieckich sklepach spożywczych. Były to ślady DNA pająków, karaluchów, roztoczy, much, motyli, modliszek i wielu innych. Naukowcy podejrzewają, że wraz z liśćmi herbaty przetwarzane są również całe owady czy ich jaja.

Co ciekawe, dzięki tym śladom DNA naukowcy są w stanie określić miejsce uprawy roślin, a także opisać bioróżnorodność bezkręgowców na danym obszarze. Dla miłośników herbat i parzonych ziół odkrycie nic nie zmienia, ale naukowcom może dostarczyć ogromnej ilości materiału pozwalającego na badanie ekosystemów bezkręgowców.

Klaudia Stawska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)