Hyperloop na Podkarpaciu. Powstaje najdłuższy odcinek w Europie

Hyperloop na Podkarpaciu. Powstaje najdłuższy odcinek w Europie

Wizualizacja kolei Nevomo
Wizualizacja kolei Nevomo
Źródło zdjęć: © Nevomo
Łukasz Michalik
01.06.2021 20:07, aktualizacja: 08.03.2022 14:05

Na Podkarpaciu rusza budowa odcinka testowego kolei hyperloop. Budująca go spółka Nevomo prowadzi badania nad przyszłościową koleją wysokich prędkości, dzięki której podróż z Krakowa do Gdańska może skrócić się z obecnych ponad 5 godzin do zaledwie 40 minut.

Odcinek testowy to inwestycja prowadzona przez firmę Nevomo. Jak podaje serwis Na Kolei, dzięki porozumieniu z właścicielem infrastruktury kolejowej, spółką CIECH Sarzyna, w lecie 2021 roku Nevomo rozpoczyna budowę najdłuższego w Europie odcinka testowego kolei hyperloop. Będzie miał długość 750 metrów.

Cieszę się, że dołożymy niewielką cegiełkę do zbudowania prawdziwie rewolucyjnej technologii w transporcie publicznym.

Co istotne, odcinek posłuży do testowania kilku nowatorskich technologii, jak magrail, kolej z napędem liniowym, a także rozwiązania wykorzystujące pasywną lewitację. Technologie te składają się na przyszłościowe rozwiązania, które – jak zapewnia Nevomo – do 2025 roku powinny być gotowe do rynkowego debiutu.

Wizualizacja kolei Nevomo
Wizualizacja kolei Nevomo© Nevomo
Budowa toru testowego w skali 1:1 na terenie udostępnionym przez spółkę CIECH Sarzyna to kolejny kamień milowy w rozwoju technologii magrail. Pomyślne przeprowadzenie tych testów otwiera drogę do pilotażowych wdrożeń technologii, które planowane są na lata 2022–2024. Oczekuje się, że już w 2025 roku technologia magrail będzie od strony technicznej w pełni gotowa do wprowadzenia na rynek.

Co istotne, testowane przez Nevomo technologie będą możliwe do łatwej integracji z istniejącą infrastrukturą i taborem kolejowym. Budowa toru będzie współfinansowana przez Unię Europejską.

Obraz
© Nevomo
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)