IKEA Uppleva: produkowany w Polsce telewizor ze sklepu meblowego

IKEA Uppleva: produkowany w Polsce telewizor ze sklepu meblowego

IKEA Uppleva
IKEA Uppleva
Łukasz Michalik
02.06.2016 12:29, aktualizacja: 10.03.2022 09:42

IKEA Uppleva to seria mebli i sprzętu RTV, obejmująca pasujące do siebie telewizory, meble, zestawy audio i akcesoria. Co oferują wchodzące w skład tej serii telewizory IKEA?

Polski telewizor

Ingvar Kamprad, założyciel firmy IKEA i jeden z najbogatszych ludzi świata, drogo zapłacił za robienie interesów z Polakami. Choć dostawy mebli z Polski pozwoliły mu przetrwać trudny okres i rozwinąć firmę, to współpraca nie była łatwa. Jak wspomina sam Kamprad, wymagała wypicia morza wódki, co skończyło się alkoholizmem założyciela IKEA.

Pół wieku później IKEA nadal zamawia i produkuje w Polsce. Są to jednak nie tylko proste meble, ale również coś bardziej zaawansowanego – telewizory IKEA Uppleva.

IKEA Uppleva
IKEA Uppleva

Telewizory IKEA Uppleva

IKEA słynie z mebli do samodzielnego złożenia i gdy zaczęły krążyć pierwsze plotki, dotyczące pojawienia się w ofercie firmy również sprzętu RTV, żartom na ten temat nie było końca. Tym bardziej, że niedługo wcześniej IKEA zaprezentowała nietypowy gadżet reklamowy, jakim był aparat fotograficzny, wykonany z tektury.

Telewizory IKEA to jednak zupełnie normalny sprzęt RTV, a od modeli innych producentów różni go przede wszystkim to, że jest częścią systemu Uppleva, w skład którego wchodzą telewizory, sprzęt audio, meble i akcesoria, zaprojektowane tak, by do siebie pasowały. Można kupić proponowane przez IKEA zestawy, można skompletować własny zestaw albo zdecydować się na tylko jeden z jego elementów.

IKEA Uppleva
IKEA Uppleva

Kto produkuje sprzęt znanych marek?

Sam telewizor – choć sprzedawany pod marką IKEA – jest dziełem chińskiej firmy TCL. Choć marka jest raczej mało znana na polskim rynku, to potentat branży elektronicznej – produkuje telewizory dla JVC, Thomsona (marka TCL), marek własnych różnych elektromarketów, a także dla IKEA. Fabryka, w której powstają telewizory Uppleva, mieści się w Żyrardowie.

Telewizory IKEA Uppleva (drugiej generacji) to obecnie 3 modele smart TV o przekątnej 40, 48 i 55 cali, z czego dwa większe oferują funkcję 3D. Funkcje smart są obejmują dostęp do YouTube’a i najważniejszych serwisów społecznościowych, jak Facebook czy Twitter. Niestety, wśród obsługiwanych serwisów nie ma Netfliksu.

Telewizory oferują rozdzielczość Full HD, wspierają DLNA, są wyposażone w gniazdo LAN i moduł Wi-Fi, gniazdo antenowe, S/PDIF, a także po 3 gniazda USB 2.0 i HDMI. Za dostępne w Polsce modele trzeba zapłacić odpowiednio 2399, 3299 i 4199 złotych.

IKEA Uppleva
IKEA Uppleva

System IKEA Uppleva

Warto przy tym pamiętać, że telewizory IKEA Uppleva to część systemu domowej rozrywki. Zakup pojedynczego telewizora może wydawać się dyskusyjny. Nabiera większego sensu, gdy kupujemy go w komplecie z dopasowanym stylistycznie zestawem audio czy szafką, zaprojektowaną tak, by pasowały do niej głośniki, a przewody dzięki odpowiednio umieszczonym otworom były niewidoczne.

W takiej konfiguracji zakup sprzętu wydaje się mieć większy sens – choć da się skompletować podobny jakościowo zestaw taniej, to w tym przypadku zaletą jest fakt, że poszczególne elementy będą do siebie dobrze pasować, a podłączenie nie sprawi żadnego problemu.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)