Ile czeka się na przyłączenie fotowoltaiki? W Polsce coraz dłużej

Polska zakochała się w instalacjach fotowoltaicznych. Z roku na rok coraz chętniej inwestujemy w odnawialne źródła energii. Niestety na przyłączenie fotowoltaiki musimy czekać długo. Dlaczego trwa to tyle czasu i jakie są tego skutki?

Instalacja fotowoltaiczna
Instalacja fotowoltaiczna
Źródło zdjęć: © Getty Images

Przyłączenie fotowoltaiki do sieci jest najbardziej czasochłonnym elementem całego procesu. O ile straty w przypadku mikroinstalacji domowych są pomijalne i zasadniczo nie mają wielkiego znaczenia, o tyle właściciele farm fotowoltaicznych mają powody do narzekania.

Paweł Konieczny, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej zwraca uwagę, że w ciągu jednego dnia Polska traci około 3 gigawatogodziny czystej energii z gotowych już instalacji, które czekają wyłącznie na decyzję o możliwości ich uruchomienia. Czas oczekiwania na przyłączenie instalacji fotowoltaicznej wynosi od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy!

Dlaczego przyłączenie fotowoltaiki trwa tak długo?

Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych nie przewidzieli, że instalacje fotowoltaiczne będą powstawać w Polsce w takim tempie. Do przyjmowania i procedowania wniosków dotyczących odnawialnych źródeł energii oddelegowanych jest zbyt mało osób. Poza tym, że pracowników jest zbyt mało, należy zwrócić uwagę na fakt, że sam proces od momentu wpłynięcia wniosku, do wydania decyzji jest bardzo skomplikowany.

Szacuje się, że pojedynczą sprawą zajmuje się nawet piętnastu pracowników OSD. Wynika to z bardzo rozbudowanych struktur i niewłaściwego podziału obowiązków między poszczególnymi działami. Jest to odczuwalne nawet przy zgłaszaniu instalacji domowej, co dopiero przy farmie fotowoltaicznej, która wymaga dopięcia znacznie większej liczby formalności.

Kolejną kwestią, która spowalnia wydawanie decyzji, jest fakt, że w prawie energetycznym nie ma ustalonych odpowiednio krótkich terminów, które zobowiązywałyby OSD do szybkiej reakcji na wnioski.

W Polsce aktualnie znajduje się kilkaset farm fotowoltaicznych, które mogłyby zacząć produkować energię od zaraz, lecz ze względów formalnych nie mogą tego robić. Wbrew pozorom nie tracą na tym wyłącznie inwestorzy - tracimy my wszyscy. Odnawialne źródła energii pozwalają ograniczyć emisję dwutlenku węgla w skali całego kraju, a każdy dzień oczekiwania na akceptację ze strony Operatora Systemu Dystrybucyjnego sprawia, że marnujemy gigawatogodziny czystego prądu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.