Innowacyjne panele. Zwiększają 1000 razy efekt fotowoltaiczny

Naukowcy z niemieckiego Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze opracowali metodę produkcji paneli słonecznych, która może zwiększyć 1000 razy efekt fotowoltaiczny. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu różnych kryształów ferroelektrycznych.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © ASHLEY COOPER/East News
Adam Gaafar

Naukowcy odkryli, że dzięki naprzemiennie rozmieszczonym krystalicznym warstwom tytanianu baru, tytanianu strontu i tytanianu wapnia można znacznie zwiększyć wydajność paneli słonecznych. Wyniki ich badania zostały opisane w czasopiśmie naukowym Science Advances.

Większość ogniw słonecznych jest wykonanych z krzemu ze względu na niski koszt i względną wydajność. Ograniczenia dotyczące ogólnej wydajności skłoniły jednak naukowców do eksperymentowania z nowymi materiałami, w tym z kryształami ferroelektrycznymi.

Czysty tytanian baru, ferroelektryczny kryształ testowany przez niemieckich naukowców, pochłania niewiele światła słonecznego. Eksperymentując z różnymi kombinacjami materiałów, badacze odkryli jednak, że mogą łączyć ich niezwykle cienkie warstwy, aby zwiększyć pozyskiwanie energii słonecznej.

Zespół osadził tytanian baru między tytanianem strontu i tytanianem wapnia, odparowując kryształy za pomocą lasera o dużej mocy. Otrzymany materiał składał się z 500 warstw i miał grubość 200 nanometrów. Naukowcy odkryli, że w porównaniu z czystym tytanianem baru o tej samej grubości, ich warstwowy materiał zwiększa 1000-krotnie efekt fotowoltaiczny.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (87)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.