InPost stawia na nowe Paczkomaty. Staną przy przystankach
InPost ruszył z nowym projektem ekologicznych Paczkomatów. Jest on przeznaczony w dużej mierze dla mieszkańców wsi i mniejszych miasteczek. Nowe urządzenia do odbioru paczek staną przy specjalnych wiatach przystankowych.
25.10.2023 | aktual.: 25.10.2023 21:13
InPost poinformował o uruchomieniu pierwszej solarnej wiaty przystankowej wraz z towarzyszącym jej Paczkomatem. Zainstalowano ją na Śląsku w gminie Nędza. Na dachu przystanku umieszczone zostały cztery panele fotowoltaiczne, których łączna powierzchnia wynosi 5,25 metrów kwadratowych.
Zainstalowane na przystankach moduły dysponują mocą 720 W. Ta niewielka instalacja fotowoltaiczna ma być w stanie wygenerować 680 kWh energii elektrycznej w skali roku, co wiąże się z redukcją emisji dwutlenku węgla o 183,24 kg.
79 proc. generowanej przez instalację energii elektrycznej jest przeznaczone na zasilanie sąsiadującego z nią Paczkomatu. Pozostałe 21 proc. energii wykorzystywane jest na potrzeby solarnej wiaty przystankowej, czyli jej oświetlenia, a także ładowarek indukcyjnych oraz tych z gniazdami USB.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Solarne wiaty InPostu
InPost ma też plany odnośnie kontynuacji programu. Kolejne wiaty mają powstać w Kielcach i w gminie Słupno. W programie InPost Green City, którego celem jest ograniczanie emisji CO2 i ruchu samochodowego w centrach miast, uczestniczy już 48 polskich miejscowości.
- Jest nam niezmiernie miło, że to właśnie u nas rozpoczyna się ten nowy, wspaniały projekt. Firma InPost aktywnie wspiera lokalne działania na rzecz naszych mieszkańców. Ten projekt wpisuje się w działania proekologiczne gminy, a sama wiata poprawia również walory estetyczne otoczenia. Dzięki dobrym i stałym kontaktom z InPost udało się już zrealizować kilka wspólnych projektów. Wierzę, że będziemy kontynuować tę owocną współpracę - powiedział Gerard Przybyła, Przewodniczący Rady Gminy Nędza.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii