Intel Haswell - rewolucja w segmencie mobilnym. Atomy pójdą w odstawkę?

Choć Intel intensywnie pracuje nad nową generacją procesorów Atom, ich przyszłość maluje się w ciemnych barwach. Być może gigant nawet w ogóle z nich zrezygnuje na rzecz chipów Haswell o TDP na poziomie... 10 W! Czyżby czekała nas prawdziwa rewolucja?

Intel Haswell CPU (fot. obr-hardware.com)
Intel Haswell CPU (fot. obr-hardware.com)
Jacek Klimkowicz

Choć Intel intensywnie pracuje nad nową generacją procesorów Atom, ich przyszłość maluje się w ciemnych barwach. Być może gigant nawet w ogóle z nich zrezygnuje na rzecz chipów Haswell o TDP na poziomie... 10 W! Czyżby czekała nas prawdziwa rewolucja?

Procesory Intel Atom nigdy nie cieszyły się ogromną popularnością, ale nie można powiedzieć, że się nie sprzedawały. Montowane głównie w netbookach przez długi czas nie miały żadnej konkurencji. Sielanka jednak się skończyła wraz z debiutem platformy Brazos. Zamówienia na Atomy, których wydajność stała (i stoi) w miejscu, zaczęły wówczas stopniowo spadać. Swoją cegiełkę dołożyło także Apple, rozpoczynając tabletową rewolucję.

[solr id="gadzetomania-pl-281775" excerpt="1" image="1" words="28" _url="http://gadzetomania.pl/6411,procesory-intel-core-trzeciej-generacji-co-wnosza" _mphoto="ivybridge-281775-182x168-3148232.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4364[/block]

Intel skupiony na promowaniu ultrabooków również odwrócił uwagę od netbooków, których rynek zaczął zaskakująco szybko się kurczyć. Obecnie zainteresowanie konstrukcjami z procesorami Atom jest znikome. Zamiast netbooka wielu woli kupić tablet, a tych napędzanych przez Atomy jest jak na lekarstwo. Bardziej wymagający coraz częściej wybierają ultrabooki, które są wydajniejsze, lżejsze, bardziej funkcjonalne i lepiej wykonane.

Netbooki z Atomem - coraz rzadszy widok (fot. na lic. CC; Flickr.com/by Cambridge Cat)
Netbooki z Atomem - coraz rzadszy widok (fot. na lic. CC; Flickr.com/by Cambridge Cat)

Dodatkowo z produkcji netbooków wycofali się najwięksi gracze - Acer oraz Asus, który de facto spopularyzował ten typ komputerów i był liderem w segmencie niewielkich komputerów do Internetu. Liczba zamówień na procesory Atom drastycznie spada od ponad roku i nic nie wskazuje na to, by udało się zahamować ten trend. Specjaliści twierdzą, że jest to wyraźny sygnał dla Intela, który prawdopodobnie zrezygnuje z platformy Bay Trail.

Miejsce Atomów, zarówno w superpłaskich laptopach jak i tabletach mogą zająć procesory Haswell. Intel zdradził, że trwają prace nad serią dedykowaną ultrabookom. Układy wchodzące w jej skład mają mieć TDP na poziomie 10 W, a więc o 7 W mniej niż mają obecne, niskonapięciowe chipy Core 3. generacji. Oczywiście wydajność nieco spadnie wraz ze współczynnikiem  TDP, ale funkcjonalność z pewnością pozostanie ta sama, a to duży plus.

[solr id="gadzetomania-pl-241205" excerpt="1" image="1" words="28" _url="http://gadzetomania.pl/9403,intel-haswell-kolejna-porcja-nowinek-o-platformie-shark-bay" _mphoto="procek-200x168-716f9b8d58c996d05.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4365[/block]

Niższy pobór energii (nawet 20-krotnie!) zapewnić mają nowe stany uśpienia (od C7 do C10) oraz zintegrowany regulator napięcia (IVR), dotychczas montowany na płytach głównych. Jeśli dodać do tego inne nowości, np. obsługę 256-bitowych instrukcji AVX2 oraz BMI i TSX czy nowe, szybkie IGP to trzeba przyznać, że kolejna generacja procesorów Intel Core zapowiada się znakomicie. A po Atomach raczej nikt nie będzie płakał.

Źródło: BGR.comThe VergeSoftpediaSoftpedia (2)

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.