Ivy Bridge - Intel odsłania karty. Nowe informacje o Haswell

O nadchodzącej, 3. generacji procesorów Intel Core wiadomo coraz więcej i wygląda na to, że czeka nas kolejny przełom pod wieloma względami. Ot, chociażby 4-rdzeniowce będą nadawać się do montażu w 13" notebookach!

Wafelek z 22 nm CPU Ivy Bridge (fot. Anandtech.com)
Wafelek z 22 nm CPU Ivy Bridge (fot. Anandtech.com)
Jacek Klimkowicz

O nadchodzącej, 3. generacji procesorów Intel Core wiadomo coraz więcej i wygląda na to, że czeka nas kolejny przełom pod wieloma względami. Ot, chociażby 4-rdzeniowce będą nadawać się do montażu w 13" notebookach!

Ma to być możliwe dzięki obniżeniu TDP quad-core'ów z dotychczasowych 45 W na 35 W. Do tego w procesorach Ivy Bridge pojawi się po raz pierwszy tzw. konfigurowalne TDP (cTDP). Oznacza to, że jednostki nie będą miały już jednego, sztywnego współczynnika, a będą miały aż trzy: nominalne TDP, wyższe konfigurowalne TDP (cTDP up) i niższe (cTDP down).

To będzie tick+!
To będzie tick+!

Dla przykładu; niskonapięciowe jednostki Ivy Bridge będą miały TDP na poziomie 17 W. Jeśli jednak układ chłodzenia będzie w stanie rozproszyć większą ilość ciepła, TDP będzie mogło wzrosnąć do maksymalnie 33 W! Tym samym procesor będzie mógł działać ze znacznie wyższą częstotliwością, niż mógłby osiągnąć polegając tylko na zaimplementowanym trybie Turbo Boost.

To działa oczywiście także w drugą stronę. Jeśli układ chłodzenia nie będzie w stanie odprowadzić ciepła lub po prostu niezbędne będzie maksymalne oszczędzanie energii TDP zostanie obniżone nawet do 13 W. W przypadku ekstremalnych wersji mobilnych CPU Ivy Bridge TDP będzie wahać się od 45 W do 65 W (nominalne 55 W).

Udoskonalenia nie ominęły rzecz jasna zintegrowanych GPU, które tak jak teraz (w chipach desktopowych) będą dostępne w dwóch wersjach. Mocniejsza, z 16 jednostkami wykonawczymi, ma być do 60% szybsza (3D Mark Vantage, tryb Performance) od HD Graphicsa 3000, a więc wydajnościowo równorzędna z układami z APU AMD z serii A8. Słabsza zaś ma mieć osiągi lepsze o 10-20%.

Do tego dojdzie obsługa API DirectX 11, OpenGL 3.1 i OpenCL 1.1. Kolejna wersja technologii Intel Quick Sync ma oferować nie tylko lepsze tempo transkodowania multimediów (nawet 2-krotny wzrost), lecz także wyższą jakość obrazu w klipach wynikowych. Niestety, te poprawki obejmą prawdopodobnie tylko mocniejszą wersję intelowskiej integry.

Mobilne układy zaczną obsługiwać niskonapięciowe pamięci DDR3L. Również miłośnicy overclockingu nie będą zawiedzeni. Procesory Ivy Bridge będą miały wyższe maksymalne mnożniki (63x zamiast 57x), które będzie można zmieniać bez potrzeby restartu komputera. Do tego maksymalna częstotliwość taktowania pamięci DDR3 wzrośnie do 2800 MHz.

Intel Haswell - znów ograniczą pobór energii...
Intel Haswell - znów ograniczą pobór energii...

Na IDF nie mogło zabraknąć również ciekawych informacji o następcach Ivy Bridge - procesorach Haswell. Mają one pobierać o około 30% mniej energii niż obecne zachowując zbliżoną wydajność. Co ciekawe pobór mocy w trybie czuwania ma spaść 20-krotnie.

Dzięki temu ultrabooki mają pozostawać w stanie określonym w Windows 8 jako "always on, always connected" i odbierać m.in. maile, powiadomienia z serwisów społecznościowych i aktualizacje przez około 10 dni.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.