Inteligentna sieć energetyczna w Polsce. Wydali miliony
Energa-Operator inwestuje w inteligentną sieć energetyczną. W ramach projektu Smart Grid zawarto umowy na zakup kolejnych urządzeń. Na cel modernizacji sieci przeznaczono miliony.
15.02.2022 | aktual.: 15.02.2022 09:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Energa-Operator będzie rozwijać inteligentną sieć energetyczną. Przedsiębiorstwo poinformowało o zawarciu umów na dostawę sprzętu pozwalającego na unowocześnienie sieci przesyłowych. Chodzi o modemy komunikacyjne Tetra, a także o napowietrzne rozłączniki przeznaczone na sieci średniego napięcia.
W ciągu najbliższego roku, bo od marca 2022 do lutego 2023, ma być realizowany montaż 619 urządzeń. Pozwoli to na osiągnięcie wysokiego wskaźnika nasycenia łącznikami sterowanymi zdalnie sieci średniego napięcia. Jak czytamy w komunikacie firmy - po modernizacji będzie on wynosić 14,2 szt. na 100 km linii, podczas gdy przyjęty przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej standard wynosi 14 szt. na 100 km.
Energa-Operator wymienia kluczowe elementy służące poprawie niezawodności sieci średniego napięcia, a także osiąganiu przez nią standardu smart grid. Są to: zapewnienie rezerwowania zasilania, sterowalności (automatyzacja) oraz obserwowalności (monitorowanie) stanu i parametrów elektrycznych.
Montaż wspomnianych rozłączników napowietrznych sterowanych, to przykład działania realizującego automatyzację. Pozwoli on na minimalizację czasów przerwy w dostawie energii elektrycznej.
Zgodnie z komunikatem podjęte działania mają zapewniać wysoki poziom utrzymania ciągłości zasilania odbiorców i niezawodności dostaw energii elektrycznej. Energa-Operator informuje, że na zakup nowych urządzeń przeznaczone zostaną 23 miliony złotych.