Kara za pompę ciepła lub klimatyzator? Można trafić za kratki

Pompa ciepła czy klimatyzator raczej nie kojarzą nam się z problematycznymi urządzeniami. Okazuje się, że przy wyjątkowo niekorzystnym splocie okoliczności, ich właściciel może zostać surowo ukarany. Prawo przewiduje nawet karę pozbawienia wolności.

Pompa ciepła
Pompa ciepła
Źródło zdjęć: © Getty Images | Andrew Aitchison

09.02.2022 | aktual.: 10.02.2022 11:55

Klimatyzator lub pompa ciepła to urządzenia, które nie są szczególnie hałaśliwe, ale jednak są słyszalne. Okazuje się, że zbyt głośny dźwięk może być przyczyną niemałych problemów. "Dziennik Gazeta Prawna" informuje o przypadku jednego z czytelników, który trafił do sądu w związku ze skargami na hałas z agregatu klimatyzacji.

Radca prawny Marcin Nagórek, który wypowiedział się na temat sprawy, potwierdził, że na mocy art. 51 par. 1 kodeksu wykroczeń ukaranym można zostać za różne źródła hałasu - "kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny".

Za zakłócanie spokoju można zostać ukaranym grzywną w wysokości od 20 do 5000 złotych, a oprócz tego możliwe jest trafienie do aresztu na od 5 do 30 dni. Kara ograniczenia wolności przewidywana jest na 1 miesiąc.

Kara za pompę ciepła

Dziennikarze serwisu Globenergia zauważają, że podobny przypadek może dotyczyć właścicieli pomp ciepła, które również generują hałas. Zazwyczaj nie powinien być on uciążliwy, lecz zdarza się, że w przypadku niewłaściwego montażu, urządzenia mogą być głośniejsze.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska, maksymalny poziom hałasu na granicy posesji w zabudowie jednorodzinnej w ciągu dnia nie może przekraczać 50 dB(A). W nocy dopuszczalny poziom hałasu jest niższy i wynosi 40 dB(A).

Za dźwięki wydawane przez pompy ciepła, odpowiadają w głównej mierze wentylatory i sprężarki. Aby móc ocenić, czy urządzenie pracuje z odpowiednim poziomem głośności, należy sprawdzić dane podane w karcie technicznej urządzenia. Może zdarzyć się tak, że w przypadku niewłaściwego montażu, wentylator będzie pracował głośniej, niż zakładano.

W polskim sądownictwie zdarzały się już wyroki za zbyt głośny sprzęt. Jedną z takich spraw zajął się sąd w Giżycku, który w listopadzie 2021 roku wydał wyrok (sygn. akt II W 62/20), na mocy którego przedsiębiorca został ukarany grzywną w wysokości 500 złotych za zbyt głośny agregat klimatyzatora. Ponadto właściciel hałaśliwego sprzętu musiał pokryć koszty sądowe i koszty zastępstwa procesowego.

Warto zadbać o odpowiedni stan pompy ciepła, klimatyzatora i każdego innego urządzenia, aby nie narażać się na kary związane z zakłócaniem spokoju sąsiadów, ale także po to, by nie być dla nich uciążliwym i żyć ze sobą w jak najlepszych stosunkach.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (428)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.