Kara za pompę ciepła lub klimatyzator? Można trafić za kratki
Pompa ciepła czy klimatyzator raczej nie kojarzą nam się z problematycznymi urządzeniami. Okazuje się, że przy wyjątkowo niekorzystnym splocie okoliczności, ich właściciel może zostać surowo ukarany. Prawo przewiduje nawet karę pozbawienia wolności.
Klimatyzator lub pompa ciepła to urządzenia, które nie są szczególnie hałaśliwe, ale jednak są słyszalne. Okazuje się, że zbyt głośny dźwięk może być przyczyną niemałych problemów. "Dziennik Gazeta Prawna" informuje o przypadku jednego z czytelników, który trafił do sądu w związku ze skargami na hałas z agregatu klimatyzacji.
Radca prawny Marcin Nagórek, który wypowiedział się na temat sprawy, potwierdził, że na mocy art. 51 par. 1 kodeksu wykroczeń ukaranym można zostać za różne źródła hałasu - "kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny".
Za zakłócanie spokoju można zostać ukaranym grzywną w wysokości od 20 do 5000 złotych, a oprócz tego możliwe jest trafienie do aresztu na od 5 do 30 dni. Kara ograniczenia wolności przewidywana jest na 1 miesiąc.
Kara za pompę ciepła
Dziennikarze serwisu Globenergia zauważają, że podobny przypadek może dotyczyć właścicieli pomp ciepła, które również generują hałas. Zazwyczaj nie powinien być on uciążliwy, lecz zdarza się, że w przypadku niewłaściwego montażu, urządzenia mogą być głośniejsze.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska, maksymalny poziom hałasu na granicy posesji w zabudowie jednorodzinnej w ciągu dnia nie może przekraczać 50 dB(A). W nocy dopuszczalny poziom hałasu jest niższy i wynosi 40 dB(A).
Za dźwięki wydawane przez pompy ciepła, odpowiadają w głównej mierze wentylatory i sprężarki. Aby móc ocenić, czy urządzenie pracuje z odpowiednim poziomem głośności, należy sprawdzić dane podane w karcie technicznej urządzenia. Może zdarzyć się tak, że w przypadku niewłaściwego montażu, wentylator będzie pracował głośniej, niż zakładano.
W polskim sądownictwie zdarzały się już wyroki za zbyt głośny sprzęt. Jedną z takich spraw zajął się sąd w Giżycku, który w listopadzie 2021 roku wydał wyrok (sygn. akt II W 62/20), na mocy którego przedsiębiorca został ukarany grzywną w wysokości 500 złotych za zbyt głośny agregat klimatyzatora. Ponadto właściciel hałaśliwego sprzętu musiał pokryć koszty sądowe i koszty zastępstwa procesowego.
Warto zadbać o odpowiedni stan pompy ciepła, klimatyzatora i każdego innego urządzenia, aby nie narażać się na kary związane z zakłócaniem spokoju sąsiadów, ale także po to, by nie być dla nich uciążliwym i żyć ze sobą w jak najlepszych stosunkach.