Inteligentny alarm, który pokaże strażakom drogę

Inteligentny alarm, który pokaże strażakom drogę

Inteligentny alarm, który pokaże strażakom drogę
Łukasz Michalik
30.10.2018 00:54, aktualizacja: 09.03.2022 09:11

Gdy wybucha pożar, o życiu mogą decydować sekundy. Z tego powodu warto ułatwić pracę służbom ratowniczym. Pomoże w tym niepozorny gadżet o nazwie Beam Ready BR-1000H. Jego zadaniem jest zwrócenie uwagi ratowników i skierowanie ich tam, gdzie może znajdować się osoba potrzebująca pomocy.

Jak wskazać strażakom drogę do potrzebujących pomocy? W niektórych krajach popularną metodą są umieszczane w oknach naklejki wskazujące, że jest to sypialnia dziecka czy osoby starszej, albo informujące strażaków o obecności zwierząt domowych. Rola tych naklejek jest identyczna, jak – zgodnie z pierwotnym założeniem – rola naklejek umieszczanych na szybach samochodowych, z informacją o przewożonym w aucie dziecku, które należy odszukać w razie wypadku.

Niestety, naklejki w oknach nie są bez wad – nie dość, że podczas pożaru mogą być słabo widoczne, to na co dzień mogą stanowić informację np. dla przestępców. Z tego powodu powstało pomysłowe urządzenie, pełniące podobną rolę, jak naklejki, ale pozbawione ich wad.

Alarm Beam Ready BR-1000H
Alarm Beam Ready BR-1000H

Alarm, który pokaże strażakom drogę

Sprzęt o nazwie Beam Ready BR-1000H to rodzaj alarmu pożarowego. Zostało wyposażone w jasne diody LED, które pulsującym światłem mają podczas pożaru zwrócić uwagę strażaków, a także w laserowy wskaźnik, pokazujący ratownikom drogę do pomieszczenia, gdzie mogą być osoby, które trzeba ratować.

Co istotne, urządzenie jest na co dzień niemal niewidoczne z zewnątrz. W razie wykrycia zagrożenia uruchamia się automatycznie. Wysyła również powiadomienie do aplikacji mobilnej, dzięki której użytkownik może zdalnie kontrolować działanie alarmu.

Obraz

Gdzie są dzieci?

Tym, co budzi wątpliwości, wydaje się jedynie cena sprzętu, ustalona – w przeliczeniu – na ponad 650 zł. To prawda, że bezpieczeństwo, życie i zdrowie są bezcenne. W tym wypadku mówimy jednak o prostym gadżecie, mającym stanowić alternatywę dla kosztujących grosze naklejek. W takim kontekście kwota, za którą oferowany jest Beam Ready BR-1000H, wydaje się mocno wygórowana.

Z drugiej strony warta rozpropagowania jest idea, stojąca za tym sprzętem. Wskaźniki, informujące ratowników o najbardziej bezradnych osobach w domu wydają się dobrym pomysłem, który może uratować ludzkie życie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)