Inteligentny termostat zagroził ich zdrowiu. Wyrazili na to zgodę

Jedna z firm energetycznych z Teksasu podnosi temperaturę w mieszkaniach swoich klientów z pomocą inteligentnych termostatów. Nieświadomi klienci zgodzili się na taką praktykę w ramach "promocji", by oszczędzić na rachunkach.

Termostat Google - zdjęcie poglądowe
Termostat Google - zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © fot. materiały prasowe
Klaudia Stawska-Magdziak

21.06.2021 | aktual.: 08.03.2022 14:03

Teksach jest jednym z kilku stanów USA, które najmocniej odczuwają falę upałów. Rząd wezwał mieszkańców, by podnieśli temperaturę na termostatach w mieszkaniach, ponieważ sieci energetyczne są za bardzo obciążone.

Część mieszkańców z okolicy Houston zwróciła jednak uwagę, że ich inteligentne termostaty "samodzielnie" podnoszą temperaturę w mieszkaniach. Okazało się jednak, że za wszystkim stała firma, która zaproponowała swoim klientom specjalną "promocję" pozwalającą oszczędzić na rachunkach za prąd.

Osoby te nie doczytały dokładnie warunków umowy i nieświadomie zgłosiły się do programu Smart Savers Texas, co ustaliło lokalne stowarzyszenie ABC WFAA. Porozumienie stanowi, że w zamian za udział w loterii odbiorcy energii elektrycznej udzielają operatorowi programu EnergyHub zezwolenia na sterowanie termostatami w okresach dużego zapotrzebowania na energię.

Brandon English, jeden z mieszkańców, z którym rozmawiał WFAA, powiedział, że kiedy wrócił z pracy do domu, temperatura w jego domu była bardzo wysoka. W tym czasie jego żona i 3-miesięczna córka spały, a dziecko miało objawy przegrzania.

EnergyHub współpracuje z kilkoma dostawcami termostatów, w tym z Google i Amazonem. Erika Diamond, wiceprezes ds. rozwiązań dla klientów w EnergyHub potwierdziła, że w ramach programu temperatura w domach ich klientów jest podnoszona o 4 stopnie "aby zmniejszyć zużycie energii i zmniejszyć obciążenie sieci". Podkreśliła, że tego typu sytuacje zdarzają się jednak sporadycznie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.