Irańczyk stworzył najmniejszy mikrofon na świecie

O Iranie mamy ostatnio okazję słyszeć niemal wyłącznie w kontekście ewentualnego konfliktu zbrojnego z USA. Tymczasem pojawił się inny temat, dla którego warto wspomnieć o tym państwie.

Irańczyk stworzył najmniejszy mikrofon na świecie
Marek Maruszczak

O Iranie mamy ostatnio okazję słyszeć niemal wyłącznie w kontekście ewentualnego konfliktu zbrojnego z USA. Tymczasem pojawił się inny temat, dla którego warto wspomnieć o tym państwie.

Bahram Azizollah-Ganji – uczony z Noushirvani University of Technology w irańskim mieście Babol (ufff), stworzył najmniejszy na świecie mikrofon pojemnościowy. Maleńki gadżet ma wymiar 0,5 na 0,5 mm.

Wynalazek można wykorzystać np. do produkcji niewidzialnych aparatów słuchowych. Rozmiary urządzenia sprawiają, że powinno przydać się również do monitorowania pracy serca i wykrywania ewentualnych nieprawidłowości.

Medycyna nie jest jednak jedyną dziedziną, na której rozwój wpłynie praca irańskiego naukowca. Maleńkie mikrofony mogą znaleźć zastosowanie między innymi podczas połowów ryb oraz konstruowania podwodnych systemów obronnych.

Co ważne, mikrofon jest tani w produkcji, nie zużywa dużych ilości energii, a przy tym zachowuje wysoką czułość pomiarów.

Źródło: Tribune-News

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.