Ivy Bridge – procesory Intel Core 3. generacji już są!
Na razie w magazynach dystrybutorów i sprzedawców, ponieważ sprzedaż nowych układów rusza 29 kwietnia. Jednak premiera Ivy Bridge odbyła się już dziś, a wraz z nią światło dzienne ujrzały pierwsze testy. Warto było czekać?
23.04.2012 | aktual.: 10.03.2022 14:48
Na razie w magazynach dystrybutorów i sprzedawców, ponieważ sprzedaż nowych układów rusza 29 kwietnia. Jednak premiera Ivy Bridge odbyła się już dziś, a wraz z nią światło dzienne ujrzały pierwsze testy. Warto było czekać?
Odpowiem może nieco przewrotnie - i tak, i nie. Procesory Intel Core 3. generacji po raz pierwszy wykorzystują trójbramkowe tranzystory 3-D Tri-Gate i są wykonane w 22-nm procesie litograficznym. Dzięki temu zmniejszeniu uległa nie tylko powierzchnia rdzenia, lecz także pobór energii. Jak donoszą redaktorzy, którzy testowali platformy z chipem Intel Core i7-3770K, pod obciążeniem potrzebują one o kilkadziesiąt W mniej w porównaniu z zestawami z Core i7-2700K (138 W vs 175 W dla platformy PCLaba).
Różnica ta wzrasta jeszcze bardziej po OC (187 W vs 249 W dla platformy PurePC). Niestety, procesory Intel Core 3. generacji w obecnej rewizji nie podkręcają się tak łatwo jak 32-nm Sandy Bridge. Na powietrznym chłodzeniu Intel Core i7-3770K podkręca się do ok. 4,5-4,7 GHz. Powyżej pojawia się problem z... szybkością transferu ciepła między procesorem a schładzaczem. W rezultacie choć radiator nie nagrzewa się zbytnio, wbudowane w CPU czujniki informują o osiągnięciu progu termicznego.
Jeśli jednak kogoś nie interesuje podkręcanie procesora, powodów do narzekań nie ma. Wydajność w praktycznych zastosowaniach wzrosła o ok. 6-17% w przypadku CPU i nawet o 100% w przypadku GPU HD Graphics 4000, które teraz obsługuje API DirectX 11. W rezultacie 4-rdzeniowy (8-wątkowy) Intel Core i7-3770K jest szybszy w sporej liczbie testów od Intel Core i7 3820 (Sandy Bridge-E, LGA 2011), a integra Intela jest w stanie nawiązać walkę z Radeonem HD 6550D z APU AMD A8 3850.
Tym samym zakup dedykowanej karty graficznej z przedziału do 300 zł jest pozbawiony sensu. Oczywiście procesory Intel Core 3. generacji wnoszą szereg mniej lub bardziej znaczących ulepszeń (m.in. generator liczb losowych DRNG, tryb SMEP będący rozwinięciem NX-bit, mechanizm PAIR pozwalający lepiej zarządzać energią procesora). A jak to jest z cenami? Wygląda na to, że procesory Ivy Bridge nie powinny kosztować więcej niż Sandy Bridge.
Na koniec jeszcze jedna uwaga. Procesory Intel Core 3. generacji, wykorzystujące podstawkę LGA1155 (taka jak Sandy Bridge), zostały zaprojektowane tak, aby ich TDP nie przekraczało 77 W. Jednak na ich pudełkach widnieje TDP 95 W. Dlaczego? Otóż Intel nie chce ponoć utrudniać pracy projektantom systemów chłodzenia, płyt głównych etc., stąd przypisanie chipów Ivy Bridge do starych progów TDP. W rezultacie nie ma różnicy, czy zastosuje się schładzacz zdolny odprowadzić 77 W ciepła czy 95 W.
Dla zainteresowanych szczegółowymi wynikami testów - stosowne linki w źródle.