Jak dbać o żywopłot?

Strzyżenie żywopłotu dotyczy przede wszystkim tzw. żywopłotów formowanych, w które człowiek ingeruje najbardziej. Strzyżenie żywopłotu to nie tylko skracanie gałązek roślin, ale również formowanie ich w gęste, jednolite ogrodzenie. Jak i czym strzyc żywopłot?

Strzyżenie żywopłotu sekatorem to ciągle najpopularniejsza metoda
Strzyżenie żywopłotu sekatorem to ciągle najpopularniejsza metoda
Źródło zdjęć: © istockphoto.com/milicad
Tomasz Karkuć

12.07.2017 | aktual.: 09.03.2022 11:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nożyce ręczne (sekatory) do żywopłotu

Nożyce ręczne, czyli popularne sekatory, to bardzo proste narzędzia do pielęgnacji żywopłotu. Jednak również dzięki nim możemy cieszyć się zadbanym żywopłotem w swoim ogrodzie.

Posługiwanie się nożycami ręcznymi do żywopłotu wymaga jednak nie lada precyzji, dlatego jeśli zależy nam na eleganckim uformowaniu zielonego ogrodzenia, skorzystajmy ze specjalnego szablonu. Szablon do strzyżenia żywopłotu można zrobić samodzielnie z tektury – ważne, aby odpowiadał kształtowi, jaki chcemy nadać roślinom.

Osoby, które nie wiedzą, jak równo przystrzyc żywopłot za pomocą sekatora, mogą też rozciągnąć wzdłuż niego sznurki. Dwa sznurki powinny ciągnąć się wzdłuż obu ścian żywopłotu, aby umożliwić przycięcie boków. Natomiast sznurek znajdujący się na wierzchu roślinnego ogrodzenia to granica, poniżej której nie wolno skracać gałęzi żywopłotu ręcznymi nożycami.

Nożyce ręczne to najbardziej ekonomiczny i ekologiczny sposób strzyżenia żywopłotu, gdyż nie wymagają ani podłączenia do prądu, ani użycia paliwa. Ponadto są wyjątkowo cichym narzędziem do strzyżenia żywopłotu. Przy zakupie sekatora warto przede wszystkim zwracać uwagę na długość ostrza oraz na rączki, które powinny zapewniać komfort.

Popularnym rodzajem sekatora są dźwigniowe nożyce do cięcia żywopłotu. Korzystanie z dźwigniowych nożyc ułatwia dbanie o duży żywopłot i poprawia precyzję cięcia. Ponadto sekator dźwigniowy ma większy zasięg niż zwykłe nożyce ręczne.

Nożyce automatyczne do żywopłotu

Drugą grupą nożyc do żywopłotu są nożyce mechaniczne, które nie wymagają od nas większego wysiłku fizycznego, a jedynie sterowania ostrzem. Nożyce do strzyżenia żywopłotu z tej grupy można podzielić na:

  • elektryczne nożyce do żywopłotu;
  • akumulatorowe nożyce do żywopłotu;
  • spalinowe nożyce do żywopłotu.

Ważny jest sposób, w jaki należy ciąć żywopłot nożycami elektrycznymi, akumulatorowymi czy spalinowymi. Boki żywopłotu powinniśmy obcinać najpierw ruchem z góry na dół, a potem z dołu na górę, aby poprawić wszelkie niedociągnięcia. Osoby, które nie wiedzą, jak strzyc grzbiet żywopłotu, powinny ciąć wierzchołki rośliny delikatnie skręcając tułowiem najpierw w jedną, potem w druga stronę, utrzymując ręce ciągle na tej samej wysokości.

Nożyce elektryczne do żywopłotu

Niektóre rośliny tworzące żywopłot, jak np. berberys, mogą szybko się rozrastać, co wymaga ich regularnego przycinania. Do częstego strzyżenia średniej wielkości żywopłotu świetnie nadają się elektryczne nożyce, które z reguły pracują dosyć cicho. W przypadku zakupu elektrycznych nożyc do pielęgnacji żywopłotu, należy zwracać uwagę na długość kabla, który powinien sięgać do najdalszych zakątków roślinnego ogrodzenia.

Nożyce akumulatorowe do żywopłotu

Nożyce akumulatorowe to najlepsza propozycja dla osób, które mają nieduży i wolno rosnący żywopłot. Akumulator zainstalowany w takich nożycach zwykle pozwala na cięcie żywopłotu przez około godzinę. Po tym czasie konieczne jest powtórne naładowanie akumulatorowych nożyc do żywopłotu. Ich zaletą jest niska cena i brak kabla, który może przeszkadzać w strzyżeniu żywopłotu.

Nożyce spalinowe do żywopłotu

Zaawansowani ogrodnicy wybierają nożyce spalinowe do strzyżenia żywopłotu. Jest to rozwiązanie najdroższe, ale też najskuteczniejsze, które pozwala na długotrwałe cięcie żywopłotu bez konieczności podłączania kabli czy ładowania akumulatora. Nożyce spalinowe do pielęgnacji żywopłotu są zwykle wyposażone w doskonałej jakości ostrza, mocny silnik i pojemny zbiornik na paliwo. Nic dziwnego, skoro oprócz przycinania żywopłotów wykorzystuje się je również do strzyżenia roślin w parkach.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.