Jak działa telewizja naziemna? Podstawowe informacje, które warto znać
Telewizja naziemna cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ jest tanią alternatywą dla kablówki. Jak działa telewizja naziemna? Wyjaśniamy podstawowe pojęcia oraz podpowiadamy, co potrzebujesz, by ją odebrać.
Co to jest telewizja naziemna?
Telewizja naziemna to rodzaj przekazu telewizyjnego, w którym sygnał telewizyjny jest transmitowany za pomocą fal radiowych z nadajnika naziemnego stacji telewizyjnej do odbiornika telewizyjnego wyposażonego w antenę.
Termin używany jest to odróżnienia jej od telewizji satelitarnej (sygnał dociera do nadajnika z satelity), kablowej (sygnał jest transmitowany kablami) czy internetowej (streaming). Jednak, jak działa telewizja naziemna?
Jak działa telewizja naziemna?
Naziemne stacje telewizyjne nadają w kanałach telewizyjnych o częstotliwościach od około 52 do 600 MHz w pasmach VHF i UHF. Telewizja naziemna była pierwszą technologią używaną do nadawania programów telewizyjnych, a pierwszą stacją, jaka zaczęła nadawanie, była BBC w 1929 roku, chociaż popularność telewizja zdobyła dopiero po II wojnie światowej.
Działalność nadawców telewizyjnych była wzorowana na sieciach radiowych, gdzie lokalne stacje telewizyjne w miastach i miasteczkach były powiązane z sieciami telewizyjnymi, komercyjnymi (w USA) lub kontrolowanymi przez rząd (w Europie), które dostarczały treści. Transmisje telewizyjne były czarno-białe aż do przejścia na telewizję kolorową w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku.
Dopiero w latach 50. XX wieku pojawiły się inne metody przesyłania sygnału telewizyjnego i wtedy też narodziła się kablówka. Mimo to telewizja naziemna wciąż może być doskonałą alternatywą, jeśli nie oglądamy jej często lub wystarczy nam oferowana lista kanałów. Co ważne, cyfrowa telewizja naziemna w Polsce dostępna jest bezpłatnie.
Kanały w telewizji naziemnej
Oto pełna lista dostępnych kanałów w telewizji naziemnej w naszym kraju. Warto wiedzieć, że oferta co jakiś czas się powiększa, co sprawia, że staje się coraz bardziej atrakcyjna.
- MUX 1 (pasmo UHF) – Stopklatka TV, 8 TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV
- MUX 2 (pasmo UHF) – Polsat, TVN, TV 4, TV 6, TV Puls, TV Puls 2, TVN 7, Super Polsat
- MUX 3 (pasmo UHF) – TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info, TVP 3, TVP Kultura, TVP Sport, TVP Historia
- MUX 3 (pasmo VHF) – Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP, TVP Rozrywka, TVP Sport HD, TVP 4, TVP 6
Jak odbierać telewizję naziemną?
W 2013 roku w Polsce nastąpiła cyfryzacja telewizji naziemnej i od tej pory wszystkie kanały odbierane są w standardzie DVB-T. W związku z tym do jej odbioru konieczne jest posiadanie odpowiedniego dekodera. Obecnie większość telewizorów dostępnych na rynku ma wbudowany dekoder DVB-T. Jednak do starszych modeli konieczne może być dokupienie urządzenia dodatkowo.
Jeżeli wasz telewizor został wyprodukowany przed 2011 to konieczne będzie kupienie dekodera DVB-T lub wymiana telewizora. Tego typu dekodery są często wyposażone w dodatkowe funkcje, jak np. możliwość nagrywania programów. Nie są przy tym drogie, ponieważ ich cena waha się od 50 do 100 zł.
Zobacz też: Przystawka smart TV techBite Flix TV Box, czyli konkurent Xiaomi Mi Box S, zyskuje Androida TV 9.0
Do odbioru telewizji naziemnej przyda się również antena, która zapewni mocniejszy sygnał, a tym samym pozwoli się na nieprzerwany sygnał. Telewizję DVB-T można również oglądać za pośrednictwem komputera, dzięki specjalnej karcie telewizyjnej.
Dodatkowe informacje na temat tego, jak skutecznie odbierać telewizję naziemną i jaki sprzęt kupić, znajdziecie w naszym poradniku.