Jak odpowietrzyć kaloryfer?

A jeszcze niedawno narzekaliśmy na upały! Tegoroczna jesień nie lubi półśrodków i obwieściła swoje nadejście paskudnym chłodem. Na szczęście mamy w domach cieplutkie kaloryfery. Mamy? Dramat zaczyna się, gdy mimo rozpoczętego sezonu grzewczego nasze domowe źródła ciepła pozostają niewzruszenie chłodne. Co robić w takiej sytuacji?

Czasem trzeba odpowietrzyć kaloryfer. Jak się za to zabrać?
Czasem trzeba odpowietrzyć kaloryfer. Jak się za to zabrać?
Łukasz Michalik

27.09.2018 | aktual.: 09.10.2024 09:43

Zamiast otulać się kolejnymi kocami, smarować borsuczym sadłem i siorbać herbatę z miodem, warto zainteresować się przyczyną problemu. Zimny grzejnik to często objaw zapowietrzonych kaloryferów, a gdy problemom z ogrzewaniem towarzyszą dziwne odgłosy, jak szmery czy bulgotanie, możemy bez wielkiego ryzyka założyć, że w naszej instalacji część przestrzeni, zajmowanej teoretycznie przez ciecz, w praktyce zajmuje powietrze. Skąd się tam wzięło?

Zapowietrzony kaloryfer: co robić?

Obecność powietrza to najprawdopodobniej efekt zbyt szybkiego albo niewłaściwego – bez jednoczesnego odpowietrzania – wypełniania instalacji cieczą. Efekt jest odczuwalny w naszych domach i mieszkaniach: grzejnik nie jest jednolicie ciepły, albo wcale nie grzeje.

Rozwiązaniem problemu jest odpowietrzenie instalacji (warto wcześniej sprawdzić, czy nie mamy automatycznych odpowietrzników – jeśli tak, źródłem problemu jest coś innego). Możemy w tym celu wezwać fachowców, ale przy odrobinie chęci jest to czynność, z którą większość użytkowników jest w stanie sobie poradzić. Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Pracę warto zacząć od zakręcenia zaworu termostatu
Pracę warto zacząć od zakręcenia zaworu termostatu

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Jeśli za odpowietrzanie bierzemy się po rozpoczęciu sezonu grzewczego, pracę warto zacząć od zakręcenia zaworu odpowiedzialnego za przepływ cieczy – najlepszy efekt osiągniemy bowiem, gdy grzejnik jest zimny. Jeśli mamy taką możliwość, uzupełnijmy również wodę w instalacji, doprowadzając ciśnienie do poziomu około 1,2-1,3 atmosfery.

Następnie, zazwyczaj w górnej części grzejnika, musimy zlokalizować odpowietrznik, obsługiwany z reguły płaskim śrubokrętem lub kluczem. Pod odpowietrznikiem warto ustawić naczynie, do którego spłynie woda z instalacji.

Po poluzowaniu (z wyczuciem!) śruby powinniśmy usłyszeć odgłos wydobywającego się powietrza, któremu będzie towarzyszył wypływ niewielkiej ilości wody. Warto wówczas ostukać cały grzejnik, aby uwolnić ewentualne bąble powietrza. Gdy powietrze przestanie się wydobywać, a ciśnienie wody wyraźnie spadnie, należy zakręcić odpowietrznik.

Nie wszystkie grzejniki są wyposażone w odpowietrznik
Nie wszystkie grzejniki są wyposażone w odpowietrznik

Jak odpowietrzyć grzejnik bez odpowietrznika?

Niestety, nie wszystkie grzejniki mają zawory do odpowietrzania. W kaloryferach, zwłaszcza starszego typu, konieczne może okazać się poluzowanie śrubunku (to rodzaj złączki, pozwalającej na połączenie dwóch rur).

Należy robić to z dużym wyczuciem i uprzednio przygotować naczynie na wodę , bo powietrze i woda będą wydobywały się na całej, poluzowanej powierzchni, więc chwila nieuwagi może skończyć się lokalną powodzią. Procedura jest podobna, jak w przypadku grzejników z odpowietrznikiem: zakręcamy zawór termostatu, gdy grzejnik jest zimny poluzowujemy śrubunek, czekamy, aż przestanie wydobywać się powietrze, a następnie dokręcamy śrubę i odkręcamy zawór termostatu.

Prawdziwy bohater nie nosi peleryny

Brawo! Jesteś bohaterem we własnym domu. Kolejnym, finalnym krokiem powinno być odkręcenie zaworu termostatu – jeśli przyczyną problemu było zapowietrzenie, nasz grzejnik niedługo stanie się ciepły.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.