Jak rozpoznać lustro fenickie? Wystarczy paznokieć

Jak rozpoznać lustro fenickie? Wystarczy paznokieć

Kadr z poradnika dot. rozpoznawania luster fenickich
Kadr z poradnika dot. rozpoznawania luster fenickich
Źródło zdjęć: © YouTube, ©Optical Mirror
Karolina Modzelewska
24.09.2022 13:04, aktualizacja: 24.09.2022 14:47

W dzisiejszych czasach coraz częściej można spotkać się z przypadkami podsłuchiwania lub obserwowania niczego nieświadomych osób. Nie jest to coś zarezerwowanego wyłącznie dla polityków czy celebrytów. Z podglądaniem można spotkać się nawet w hotelach czy wynajmowanych mieszkaniach, szczególnie z użyciem tzw. lustra fenickiego. Podpowiadamy, w jaki sposób się przed tym ustrzec.

Pomimo tego, że wakacje dobiegły końca, a za nami pierwsze dni jesieni, warto pomyśleć o swoim bezpieczeństwie podczas planowanych wyjazdów do hotelów, wynajmowanych pokojów czy mieszkań. Zwłaszcza że przed nami zimowy okres, kiedy wielu z nas zdecyduje się na skorzystanie z bogatej oferty noclegowej w górach, ale też i w innych, niekiedy cieplejszych miejscach.

Jak wykryć lustro fenickie?

Tego typu obiekty mogą kryć niewielkich rozmiarów kamerki, a czasami nawet lustro fenickie (nazywane często lustrem weneckim). Takie praktyki nie cieszą się szczególną popularnością, ale wciąż można spotkać takie przypadki. Lustro fenickie odbija tylko część światła, a pozostałą część przepuszcza (pomijając światło rozproszone oraz światło pochłonięte).

Jest też pokryte cienką warstwą metalu, zazwyczaj aluminium i umieszczane pomiędzy dwoma pomieszczeniami - jedno jest jaśniejsze, a drugie przyciemnione. Takie lustro pozwala obserwować innych, nie będąc samemu widzianym. Bardzo często można je spotkać w tzw. pokojach przesłuchań, ale jak już zaznaczyliśmy - nie tylko.

Z tego powodu po przybyciu do hotelu albo wynajmowanego mieszkania warto wykonać prosty test z użyciem lustra oraz markera. Jeśli nie mamy go pod ręką, możemy skorzystać z własnego paznokcia. W serwisie TikTok zauważyliśmy nagranie, które pokazuje pierwszy ze wspomnianych sposobów. Można je zobaczyć poniżej.

Test nie jest skomplikowany. Po przyłożeniu paznokcia do lustra powinniśmy dostrzec "szczelinę" pomiędzy naszym paznokciem a odbiciem w lustrze. Jeżeli jej nie ma i możemy dotknąć własnego odbicia, wówczas istnieje ryzyko, że mamy styczność z lustrem fenickim. Warto pamiętać, że na odbicie w lustrze wpływa wiele czynników, w tym oświetlenie oraz materiał, z którego jest ono wykonane. Poniżej znajduje się film pokazujący, w jaki sposób można przeprowadzić test na lustro fenickie z użyciem paznokcia.

Podkreślamy jednak, że nie jest to metoda, która daje 100-procentową pewność. Może tylko zasugerować, że z lustrem coś jest nie tak i warto sprawdzić to dokładniej lub wyjaśnić sprawę z właścicielem obiektu. Dla pewności możemy wykorzystać smartfon, a dokładnie światło z latarki zamontowanej w urządzeniu. Po wyłączeniu światła w pokoju z lustrem, należy zbliżyć do niego latarkę. Jeśli zamontowano lustro fenickie, istnieje szansa, że uda nam się oświetlić i zobaczyć pokój znajdujący się po drugiej stronie lustra lub zauważyć znajdującą się za nim kamerkę.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)