Jak rozpoznać lustro fenickie? Wystarczy paznokieć

W dzisiejszych czasach coraz częściej można spotkać się z przypadkami podsłuchiwania lub obserwowania niczego nieświadomych osób. Nie jest to coś zarezerwowanego wyłącznie dla polityków czy celebrytów. Z podglądaniem można spotkać się nawet w hotelach czy wynajmowanych mieszkaniach, szczególnie z użyciem tzw. lustra fenickiego. Podpowiadamy, w jaki sposób się przed tym ustrzec.

Kadr z poradnika dot. rozpoznawania luster fenickich
Kadr z poradnika dot. rozpoznawania luster fenickich
Źródło zdjęć: © YouTube, ©Optical Mirror
Karolina Modzelewska

24.09.2022 | aktual.: 31.08.2024 17:26

Pomimo tego, że wakacje dobiegły końca, a za nami pierwsze dni jesieni, warto pomyśleć o swoim bezpieczeństwie podczas planowanych wyjazdów do hotelów, wynajmowanych pokojów czy mieszkań. Zwłaszcza że przed nami zimowy okres, kiedy wielu z nas zdecyduje się na skorzystanie z bogatej oferty noclegowej w górach, ale też i w innych, niekiedy cieplejszych miejscach.

Jak wykryć lustro fenickie?

Tego typu obiekty mogą kryć niewielkich rozmiarów kamerki, a czasami nawet lustro fenickie (nazywane często lustrem weneckim). Takie praktyki nie cieszą się szczególną popularnością, ale wciąż można spotkać takie przypadki. Lustro fenickie odbija tylko część światła, a pozostałą część przepuszcza (pomijając światło rozproszone oraz światło pochłonięte).

Jest też pokryte cienką warstwą metalu, zazwyczaj aluminium i umieszczane pomiędzy dwoma pomieszczeniami - jedno jest jaśniejsze, a drugie przyciemnione. Takie lustro pozwala obserwować innych, nie będąc samemu widzianym. Bardzo często można je spotkać w tzw. pokojach przesłuchań, ale jak już zaznaczyliśmy - nie tylko.

Z tego powodu po przybyciu do hotelu albo wynajmowanego mieszkania warto wykonać prosty test z użyciem lustra oraz markera. Jeśli nie mamy go pod ręką, możemy skorzystać z własnego paznokcia. W serwisie TikTok zauważyliśmy nagranie, które pokazuje pierwszy ze wspomnianych sposobów. Można je zobaczyć poniżej.

Test nie jest skomplikowany. Po przyłożeniu paznokcia do lustra powinniśmy dostrzec "szczelinę" pomiędzy naszym paznokciem a odbiciem w lustrze. Jeżeli jej nie ma i możemy dotknąć własnego odbicia, wówczas istnieje ryzyko, że mamy styczność z lustrem fenickim. Warto pamiętać, że na odbicie w lustrze wpływa wiele czynników, w tym oświetlenie oraz materiał, z którego jest ono wykonane. Poniżej znajduje się film pokazujący, w jaki sposób można przeprowadzić test na lustro fenickie z użyciem paznokcia.

Podkreślamy jednak, że nie jest to metoda, która daje 100-procentową pewność. Może tylko zasugerować, że z lustrem coś jest nie tak i warto sprawdzić to dokładniej lub wyjaśnić sprawę z właścicielem obiektu. Dla pewności możemy wykorzystać smartfon, a dokładnie światło z latarki zamontowanej w urządzeniu. Po wyłączeniu światła w pokoju z lustrem, należy zbliżyć do niego latarkę. Jeśli zamontowano lustro fenickie, istnieje szansa, że uda nam się oświetlić i zobaczyć pokój znajdujący się po drugiej stronie lustra lub zauważyć znajdującą się za nim kamerkę.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.