Jak tanio odnowić starą podłogę?

Jeśli nie macie pieniędzy na wymianę podłogi, zawsze możecie ją odnowić, nawet jeśli jest już stara i zniszczona. Największe możliwości stwarza renowacja drewnianej posadzki. Jak to zrobić tanio i skutecznie? Te akcesoria ułatwią wam pracę.

Odnawianie starej podłogi dobrze jest rozpocząć od szlifowania parkietu
Odnawianie starej podłogi dobrze jest rozpocząć od szlifowania parkietu
Źródło zdjęć: © istockphoto.com/tiero
Tomasz Karkuć

21.07.2017 | aktual.: 09.03.2022 11:03

Czyszczenie starych podłóg

Nieważne, czy wasza podłoga jest zniszczona bardzo, czy tyko trochę. Renowację starej posadzki powinniście zacząć od jej dokładnego wyczyszczenia. Jeśli zabierzecie się do odnawiania podłogi bez wcześniejszego usunięcia zabrudzeń, to tylko pogorszycie jej wygląd, rozprowadzając zanieczyszczenia po jeszcze większej powierzchni.

W przypadku, gdy w waszym domu w prawie każdym pomieszczeniu jest inny rodzaj podłogi, lub gdy każda podłoga jest inaczej zakonserwowana, spróbujcie znaleźć możliwie najbardziej uniwersalny płyn do mycia drewna. Dzięki temu nie będziecie musieli kupować oddzielnie kilku środków do czyszczenia podłóg.

My gorąco polecamy wam ten środek, który znaleźliśmy w jednym z internetowych sklepów:

Starą, zabrudzoną podłogę najlepiej czyści się przy użyciu detergentu, ale i mokrej szmatki, która nie porysuje jej powierzchni. W przypadku mocno zabrudzonych podłóg możecie użyć zwykłej gąbki do zmywania, której gładka strona nie powinna zniszczyć powierzchni drewna.

Szlifowanie starych podłóg

Najskuteczniejszą metodą odnawiania starej podłogi jest szlifowanie. Do szlifowania niezbędna jest szlifierka taśmowa. Jeśli macie obawy co do tego, czy szlifierka taśmowa nie uszkodzi waszej podłogi (nie powinna), możecie zamontować na niej ramkę, która pozwoli na delikatniejszą renowację starej posadzki.

Ceny szlifierek taśmowych mogą być naprawdę wysokie (profesjonalny sprzęt kosztuje nawet kilka tysięcy zł) ale my znaleźliśmy jeden z tańszych produktów dobrej jakości:

Szlifierka taśmowa jest niezbędnym sprzętem do renowacji posadzki, gdyż dzięki niej usuniecie z podłogi jej starą, wierzchnią warstwę. Szlifierka pozwoli też wyrównać powierzchnię starej podłogi i pozbyć się drobnych uszkodzeń.

Konserwacja starych podłóg

Po szlifowaniu możecie przejść do konserwacji swojej starej podłogi. Ta czynność wymaga użycia odpowiedniego środka do drewna, który wydłuży życie waszej posadzki.

Warto postawić na olej do drewna, którego użycie jest najbardziej naturalnym sposobem odnowienia starej podłogi. Powód? Olej do drewna zawiera o wiele mniej chemicznych środków niż np. lakier do podłóg. Najlepszy olej do drewna robi się na bazie oleju tungowego, który jest najtrwalszym środkiem do konserwacji podłóg.

Specjalnie dla was sprawdziliśmy, który olej do podłóg jest dobry, a przy tym tani. Musimy przyznać, że ten produkt nie ma sobie równych:

Jeśli zależy wam na podkreśleniu wyglądu słojów znajdujących się na waszej podłodze z drewna, do odnowy posadzki wybierzcie lakierobejcę. To dobry wybór także w przypadku, gdy chcecie nie tylko elegancko odnowić starą podłogę, ale też kompleksowo ją zabezpieczyć.

Wpadła nam w oko lakierobejca w naprawdę okazyjnej cenie:

Lakierobejca zabezpiecza drewno przed szkodliwym działaniem promieni UV, wody i skrajnych temperatur, dlatego idealnie sprawdzi się też przy renowacji podłogi, która znajduje się na zewnątrz domu, np. na tarasie.

Polerowanie starych podłóg

Ostatnim etapem odnawiania podłogi, który jest szczególnie istotny, jeśli chcecie nadać posadzce wysoki połysk, jest polerowanie.

Najlepiej zrobić to za pomocą polerki do podłóg, która nawet w przypadku urządzeń wysokiej jakości wcale nie musi być droga. Dobra polerka do renowacji podłóg powinna mieć silnik o dużej mocy (ponad 1000 W) i regulację obrotów, dzięki której dostosujecie jej pracę do rodzaju nawierzchni.

Przeczesaliśmy internet w poszukiwaniu polerki, którą moglibyśmy wam śmiało polecić, i znaleźliśmy ten produkt – naprawdę tani w swojej klasie:

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.