Jak ustawiać panele? Naukowcy z Indii już to wiedzą

Jak ustawiać panele? Naukowcy z Indii już to wiedzą

Panel fotowoltaiczny. Instalacja fotowoltaiczna podczas montażu
Panel fotowoltaiczny. Instalacja fotowoltaiczna podczas montażu
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
03.10.2023 08:10, aktualizacja: 24.10.2023 13:38

Optymalny kąt ustawiania paneli fotowoltaicznych względem Słońca został już dawno określony. To jednak nie rozwiązuje kwestii modułów dwustronnych. Naukowcy z Indii ustalili, w jaki sposób zwiększyć ich wydajność.

Naukowcy z Indyjskiego Instytutu Technologii w Kharagpurze zbudowali model szacowania generacji energii dla dwustronnych modułów fotowoltaicznych. Ich zdaniem umożliwia on dokładne przewidywanie natężenia promieniowania świetlnego dla obu stron prototypowych paneli fotowoltaicznych.

W pv magazine możemy przeczytać o szczegółach dotyczących pracy naukowców z Kharagpuru. Model oparty jest na geometrii Słońca - mierzony jest kąt między nim a danym miejscem na Ziemi, by obliczyć, ile energii słonecznej dotrze do określonego obiektu. Z wyników badań wynika, że model pozwala precyzyjnie określać natężenie promieniowania dla dwustronnych modułów fotowoltaicznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Ta walidacja stanowi znaczący krok w kierunku rozwoju bardziej precyzyjnych modeli szacowania energii dla bifacjalnych systemów fotowoltaicznych, które mogą przyczynić się do optymalizacji ich projektów i maksymalizacji wydajności energetycznej - twierdzą naukowcy.

Modele badające ilość promieniowania, która dociera do frontalnej strony modułów, są dobrze ugruntowane w literaturze naukowej. W przypadku modułów bifacjalnych sprawa nie jest dokładnie zbadana. Konieczne jest się skupienie tu nie tylko na świetle, które pada na front paneli, ale też na ilość promieniowania odbitego i napromieniowania tylnej części paneli.

"Ilość odbitego promieniowania zależy od kilku czynników, w tym albedo gruntu, nachylenia wysokości i kąta zenitu Słońca" - wyjaśniają naukowcy w swojej pracy. "Natężenie promieniowania tylnej strony obejmuje zarówno światło odbite, jak i przechodzące, które przechodzi przez przednią stronę modułu".

W celu zweryfikowania modelu naukowcy porównali swoje prognozy z pomiarami wykonanymi przez dwa piranometry, które umieszczono po obu stronach instalacji fotowoltaicznej. System ten pochylony jest pod kątem 22 stopni i składa się z 18 dwustronnych modułów o łącznej mocy 6,8 kW.

Przy okazji badań naukowcy doszli do wniosku, że podniesienie instalacji na wysokość co najmniej 1 m może zwiększyć produkcję energii elektrycznej. Jest to szczególnie widoczne przy zwiększeniu kąta nachylenia. Uniesienie instalacji zwiększa też ilość wychwytywanego promieniowania odbitego od gruntu.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)