Jak ustawiać panele? Naukowcy z Indii już to wiedzą

Optymalny kąt ustawiania paneli fotowoltaicznych względem Słońca został już dawno określony. To jednak nie rozwiązuje kwestii modułów dwustronnych. Naukowcy z Indii ustalili, w jaki sposób zwiększyć ich wydajność.

Panel fotowoltaiczny. Instalacja fotowoltaiczna podczas montażu
Panel fotowoltaiczny. Instalacja fotowoltaiczna podczas montażu
Źródło zdjęć: © Licencjodawca

Naukowcy z Indyjskiego Instytutu Technologii w Kharagpurze zbudowali model szacowania generacji energii dla dwustronnych modułów fotowoltaicznych. Ich zdaniem umożliwia on dokładne przewidywanie natężenia promieniowania świetlnego dla obu stron prototypowych paneli fotowoltaicznych.

W pv magazine możemy przeczytać o szczegółach dotyczących pracy naukowców z Kharagpuru. Model oparty jest na geometrii Słońca - mierzony jest kąt między nim a danym miejscem na Ziemi, by obliczyć, ile energii słonecznej dotrze do określonego obiektu. Z wyników badań wynika, że model pozwala precyzyjnie określać natężenie promieniowania dla dwustronnych modułów fotowoltaicznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Ta walidacja stanowi znaczący krok w kierunku rozwoju bardziej precyzyjnych modeli szacowania energii dla bifacjalnych systemów fotowoltaicznych, które mogą przyczynić się do optymalizacji ich projektów i maksymalizacji wydajności energetycznej - twierdzą naukowcy.

Modele badające ilość promieniowania, która dociera do frontalnej strony modułów, są dobrze ugruntowane w literaturze naukowej. W przypadku modułów bifacjalnych sprawa nie jest dokładnie zbadana. Konieczne jest się skupienie tu nie tylko na świetle, które pada na front paneli, ale też na ilość promieniowania odbitego i napromieniowania tylnej części paneli.

"Ilość odbitego promieniowania zależy od kilku czynników, w tym albedo gruntu, nachylenia wysokości i kąta zenitu Słońca" - wyjaśniają naukowcy w swojej pracy. "Natężenie promieniowania tylnej strony obejmuje zarówno światło odbite, jak i przechodzące, które przechodzi przez przednią stronę modułu".

W celu zweryfikowania modelu naukowcy porównali swoje prognozy z pomiarami wykonanymi przez dwa piranometry, które umieszczono po obu stronach instalacji fotowoltaicznej. System ten pochylony jest pod kątem 22 stopni i składa się z 18 dwustronnych modułów o łącznej mocy 6,8 kW.

Przy okazji badań naukowcy doszli do wniosku, że podniesienie instalacji na wysokość co najmniej 1 m może zwiększyć produkcję energii elektrycznej. Jest to szczególnie widoczne przy zwiększeniu kąta nachylenia. Uniesienie instalacji zwiększa też ilość wychwytywanego promieniowania odbitego od gruntu.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

newsenergetykafotowoltaika

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.