Jak wybrać lodówkę?

Standardem w większości współczesnych kuchni jest chłodziarko-zamrażarka, czyli lodówka z zamrażalnikiem. Jeśli planujemy zakup lodówki, warto zwrócić uwagę na kilka cech, które wpłyną na jej funkcjonalność.

Jak wybrać lodówkę? Zawsze można postawić na gadżety takie jak kostkarka do lodu
Jak wybrać lodówkę? Zawsze można postawić na gadżety takie jak kostkarka do lodu
Źródło zdjęć: © [Zdjęcie](https://www.istockphoto.com/pl/zdj%C4%99cie/luksusowakuchniagm51708573289315021) autorstwa zstockphotos / istockphoto.com
Marlena Kostynska

29.06.2018 | aktual.: 09.03.2022 10:33

Lodówka do zabudowy a lodówka wolnostojąca

Tak jak w przypadku innych urządzeń przeznaczonych do zabudowy, również lodówki do zabudowy przeznaczone są montażu w kuchni, która już w fazie projektowania została przygotowana do wdrożenia takiego rozwiązania. Lodówka do zabudowy może być dobrym rozwiązaniem w przypadku nowoczesnej kuchni, gdy chcemy mieć możliwość zamaskowania urządzenia w taki sposób, by wyglądało niczym kolejna szafka.

W tradycyjnych kuchniach praktycznym rozwiązaniem będzie lodówka wolnostojąca, którą łatwo dopasować do naszych indywidualnych potrzeb i metrażu pomieszczenia. Klasyczne chłodziarko-zamrażarki dostępne są już od ok. 1000 zł, a najnowocześniejsze modele, takie jak lodówka z kostkarką, mogą kosztować nawet 5000 zł.

Wielkość lodówki

Jedną z najważniejszych kwestii, jakie pojawiają się podczas dywagacji nad tym, jak wybrać lodówkę, jest jej pojemność i możliwość odpowiedniego ustawienia w kuchni. Wielkość lodówki należy uzależnić od liczby domowników. Odpowiednia lodówka dla 4 lub 5 osób to taka o pojemności ok. 220 l, podczas gdy dwóm osobom wystarczy lodówka z chłodziarką o pojemności 150 l. Weźmy pod uwagę fakt, że klasyczne chłodziarko-zamrażarki są przeważnie dość wysokie (zamrażarka znajduje się w dolnej lub górnej części lodówki). W takim przypadku odpada nam możliwość ustawienia lodówki pod szafkami i będziemy musieli wygospodarować na nią więcej miejsca. Jeśli mieszkamy w kawalerce i mamy bardzo ograniczoną przestrzeń, ostatecznością może być zakup małej lodówki o pojemności poniżej 100 l.

Jeżeli zależy nam przede wszystkim na pojemności, a zajmowane przez lodówkę miejsce nie stanowi problemu, ciekawym rozwiązaniem może się okazać lodówka side-by-side. Wyróżnia się ona dość specyficzną budową – urządzenie jest szerokie, ponieważ zostało wyposażone w podwójne drzwi, gdyż z jednej strony lodówki mamy chłodziarkę, a z drugiej zamrażalnik. Lodówki side-by-side można polecić dużym rodzinom, ponieważ oferują dużo miejsca na produkty, a do tego sporo dodatkowych funkcji. Trzeba jednak nadmienić, że taka lodówka to spory wydatek, nie tylko ze względu na nowoczesną konstrukcję i parametry, ale też spory pobór prądu. Jeśli zależy nam na energooszczędności, stawiajmy na lodówki klasy A+, A++ i A+++.

Lodówka – przydatne funkcje

Nowoczesne lodówki mogą być wyposażone w wiele dodatkowych funkcji, które z praktycznego punktu widzenia okażą się niezwykle przydatne. Mowa tu m.in. o systemie "no frost", dzięki któremu w obrębie chłodziarki utrzymuje się stała temperatura, nawet w przypadku nieco dłuższego pozostawienia otwartych drzwi. System działa też na zamrażarkę, zapobiegając osadzania się w jej wnętrzu szronu i sprawiając, że nie ma potrzeby jej regularnego rozmrażania.

Niektóre lodówki oferują też funkcję wymuszonego obiegu powietrza, system delikatnego zamykania drzwi czy możliwość higienicznego przechowywania żywności dzięki powłoce antybakteryjnej. Najnowocześniejsze lodówki to urządzenia luksusowe, które mogą być wyposażone w interaktywny ekran dotykowy, czytnik kodów kreskowych czy dyktafon.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.