Małe lodówki do niewielkich kuchni
Szukacie małej lodówki, która zmieści się w ciasnej kuchni? O taki sprzęt może nie być łatwo. My jednak solidnie przeszukaliśmy sklepy i znaleźliśmy kilka fantastycznych mini lodówek. Na pewno przypadną wam do gustu.
02.09.2017 | aktual.: 09.03.2022 10:56
Małe lodówki wolnostojące
Zaczynamy od wolnostojących lodówek kompaktowych. W tym temacie pole manewru jest całkiem szerokie – modeli małych chłodziarek, jak i niewielkich chłodziarko-zamrażarek jest naprawdę sporo. Jeśli chodzi o objętość, mała lodówka to dla nas taka, której pojemność netto (w przypadku chłodziarko-zamrażarek: łączna pojemność netto) nie przekracza 100 l, a najlepiej jeśli jest dużo mniejsza.
Szukacie naprawdę małej lodówki? Tego modelu nic nie przebije:
Oczywiście z reguły mniejsze są chłodziarki, które nie potrzebują dodatkowej powierzchni na część mrożącą. Niemniej chłodziarko-zamrażarki również mogą być bardzo niewielkie, a ich łączna pojemność czasami wynosi nawet mniej niż 50 l!
Nie wierzycie? W takim razie sprawdźcie ten model:
O tym, że dany sprzęt można zaliczyć do kategorii małych lodówek, decydują też rzecz jasna jego wymiary. Zarówno, szerokość, jak i głębokość mini lodówek nie musi przekraczać 50 cm. W sklepach znajdziecie nawet AGD o głębokości mniejszej niż 45 cm, co ma szczególne znaczenie w przypadku niewielkich kuchni, gdzie zbyt wysunięty przedmiot mógłby wręcz blokować przejście.
Doskonałą lodówką, która bez problemu zmieści się w ciasnej kuchennej zabudowie, jest ten sprzęt:
Jeśli chodzi o wymiary lodówki, to pewnie najmniejszą uwagę zwracacie na jej wysokość. Nic dziwnego – o ile nie szukacie typowej lodówki podblatowej, możecie sobie pozwolić na kupno trochę wyższego sprzętu, w którym zmieści się więcej jedzenia. Najniższe lodówki nie mają nawet 50 cm wysokości, ale metrowa lodówka to nadal niewielkie AGD.
Małe lodówki do zabudowy
Również lodówki do zabudowy mogą być bardzo małe, ale raczej nie przebiją pod tym względem najbardziej kompaktowych lodówek wolnostojących. Największą zaletą mini lodówek do zabudowy, poza rozmiarami, jest ich wygląd – w końcu robi się je po to, by móc je bezboleśnie wkomponować w kuchenny wystrój. Minusem może być natomiast cena małych lodówek do zabudowy, które mogą kosztować nawet kilkaset złotych więcej od swoich wolnostojących odpowiedników. Poza tym nie jest łatwo znaleźć mini lodówkę do zabudowy, bo takich modeli po prostu nie ma dużo.
Na szczęście udało nam się trafić na małą lodówkę do zabudowy, która na pewno was zachwyci:
Małe lodówki – na co zwrócić uwagę?
Pamiętajcie, że podczas zakupu lodówki do małej kuchni nie powinniście się kierować jedynie rodzajem urządzenia. Równie istotne są niektóre cechy kompaktowych lodówek, takie jak np. klasa energetyczna. Większość małych lodówek to urządzenia klasy A+, dzięki której na pewno zaoszczędzicie na prądzie, choć większe chłodziarki i chłodziarko-zamrażarki zwykle charakteryzują się wyższą klasą energetyczną A++. Przy odrobinie szczęścia znajdziecie jednak małą lodówkę klasy A++.
To najbardziej energooszczędna mała lodówka, jaką widzieliśmy:
Ostatnio modne są lodówki z systemem no frost, który zapobiega powstawaniu nadmiaru wilgoci wewnątrz urządzenia i osadzaniu się szronu. Jeśli jednak szukacie małej lodówki z systemem no frost, to mamy dla was złe wieści: do takich modeli to rozwiązanie jeszcze nie dotarło. Najlepsze mini lodówki mają jednak inne zalety: są ciche, mają regulowane półki i mogą długo utrzymywać ustawioną temperaturę w przypadku braku prądu.
Zobacz także:
- Zdrowa kuchnia – naczynia i urządzenia do gotowania na parze i bez tłuszczu(http://gadzetomania.pl/59789,zdrowa-kuchnia-naczynia-i-urzadzenia-do-gotowania-na-parze-i-bez-tluszczu)
- Szybkie gotowanie wody - czajniki bezprzewodowe do 200 zł(http://gadzetomania.pl/59784,szybkie-gotowanie-wody-czajniki-bezprzewodowe-do-200-zl)
- Śniadanie na ciepło: warte uwagi opiekacze i tostery(http://gadzetomania.pl/59781,sniadanie-na-cieplo-warte-uwagi-tostery-i-opiekacze)