Jak wyglądałby wszechświat gdybyś wpadł do czarnej dziury (wideo)

Wiemy już, co działoby się z ciałem człowieka wpadającego do czarnej dziury. Teraz pora zobaczyć jak wyglądałby wszechświat widziany jego oczami.

Jak wyglądałby wszechświat gdybyś wpadł do czarnej dziury (wideo)
Marek Maruszczak

Wiemy już, co działoby się z ciałem człowieka wpadającego do czarnej dziury. Teraz pora zobaczyć jak wyglądałby wszechświat widziany jego oczami.

Nagranie przedstawia widok z oczu wpadającego, przy założeniu, że poruszałby się  z prędkością światła.

Im bliżej czarnej dziury się znajdziemy, tym wszystko staje się bardziej zniekształcone. Nic łącznie ze światłem nie jest w stanie oprzeć się działaniu tak silnej grawitacji.

Fale świetlne ulegną rozciągnięciu, przez co gwiazdy zaczną przybierać czerwoną barwę. Staną się ponownie niebieskie, ponieważ zakładając, ze podróżujemy z prędkością światła zadziała efekt Dopplera.

Symulacja została przeprowadzona dzięki oprogramowaniu autorstwa Daniela Weiskopfa z University of Stuttgart w Niemczech. Program wykorzystuje dane o położeniu 118 tysięcy gwiazd. Dzięki temu można przeprowadzać podobne symulacje w różnych konstelacjach i warunkach.

Źródło: News Scientist

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.