Jak wyglądałby wszechświat gdybyś wpadł do czarnej dziury (wideo)

Wiemy już, co działoby się z ciałem człowieka wpadającego do czarnej dziury. Teraz pora zobaczyć jak wyglądałby wszechświat widziany jego oczami.

Jak wyglądałby wszechświat gdybyś wpadł do czarnej dziury (wideo)
Marek Maruszczak

11.02.2010 | aktual.: 11.03.2022 16:09

Wiemy już, co działoby się z ciałem człowieka wpadającego do czarnej dziury. Teraz pora zobaczyć jak wyglądałby wszechświat widziany jego oczami.

Nagranie przedstawia widok z oczu wpadającego, przy założeniu, że poruszałby się  z prędkością światła.

Im bliżej czarnej dziury się znajdziemy, tym wszystko staje się bardziej zniekształcone. Nic łącznie ze światłem nie jest w stanie oprzeć się działaniu tak silnej grawitacji.

Fale świetlne ulegną rozciągnięciu, przez co gwiazdy zaczną przybierać czerwoną barwę. Staną się ponownie niebieskie, ponieważ zakładając, ze podróżujemy z prędkością światła zadziała efekt Dopplera.

Symulacja została przeprowadzona dzięki oprogramowaniu autorstwa Daniela Weiskopfa z University of Stuttgart w Niemczech. Program wykorzystuje dane o położeniu 118 tysięcy gwiazd. Dzięki temu można przeprowadzać podobne symulacje w różnych konstelacjach i warunkach.

Źródło: News Scientist

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.