Pierwsza czarna dziura pochłaniająca światło stworzona na ziemi

Elektromagnetyczna czarna dziura jest wielkości blatu od stołu, pochłania światło i jak widać jej skonstruowanie nie spowodowało końca świata.

Pierwsza czarna dziura pochłaniająca światło stworzona na ziemi
Marek Maruszczak

15.10.2009 | aktual.: 14.03.2022 10:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Elektromagnetyczna czarna dziura jest wielkości blatu od stołu, pochłania światło i jak widać jej skonstruowanie nie spowodowało końca świata.

Między innymi dlatego, że z „kosmiczną” czarną dziurą ma niewiele wspólnego.

„Gadżet” składa się z 60 koncentrycznie ułożonych warstw tzw. „meta-materiałów”. Warstwy połączone miedzią przyjmują formę płyty drukowanej.

40 zewnętrznych pierścieni tworzy przenikalną elektrycznie skorupę zakrzywiającą fale elektromagnetyczne. 20 wewnętrznych zatrzymuje je w środku gdzie jest przekształcana na energię cieplną.

Urządzenie przechwytuje na razie tylko mikrofale. Uczeni przewidują jednak, ze do końca roku uda im się stworzyć czarną dziurę przechwytującą także widzialne światło.

„Dziura” znajdzie zastosowania np. wszędzie tam gdzie światło słoneczne jest zbyt rozproszone, aby ogniwa słoneczne mogły spełniać swoje zadanie.

Źródło: Gizmodo

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.