Jak z "Gwiezdnych Wojen". Naukowcom udało się stworzyć prawdziwy hologram

Wreszcie naukowcom udało się stworzyć prawdziwy hologram, taki jak Księżniczka Leia wykorzystała, by prosić o pomoc Obi-Wana Kenobiego w firmie "Gwiezdne Wojny: Nowa Nadzieja". Badacze opublikowali wideo prezentujące jego możliwości.

Jak z "Gwiezdnych Wojen". Naukowcom udało się stworzyć prawdziwy hologram
Źródło zdjęć: © fot. materiały prasowe
Klaudia Stawska-Magdziak

Badania opublikowane w Optics Express opisują hologramy wykonane ze specjalnych nanomateriałów opracowanych przez naukowców z Tokijskiego Uniwersytetu Rolnictwa i Technologii. Udało im się zgiąć światło w sposób, jakiego nie mógłby osiągnąć żaden naturalny materiał. Efektem tego jest prawdziwy hologram przedstawiający Ziemię wirującą wokół własnej osi.

Na razie efekt nie jest doskonały, a sam hologram to 48-klatkowa pętla obracającej się kuli Ziemskiej w pojedynczym kolorze. Tak więc jeszcze trochę mu brakuje do technologii, jaką znamy z sagi "Star Wars". Niemniej jest to i tak ogromne osiągnięcie.

W porównaniu do płaskich hologramów znanych osób, które pojawiają się coraz częściej przy okazji różnych wydarzeń, to ten opracowany przez japońskich naukowców, wykorzystuje znacznie bardziej zaawansowaną technologię.

Aby rozbić laser na wzór kuli ziemskiej, nanomateriał ma maleńkie łuski, które są nawet mniejsze niż długość fali światła czerwonego lasera. Zbudowanie tego materiału wymaga czasu - naukowcy podali, że przygotowanie sześciominutowego hologramu zajmie 800 godzin. Mimo to nie zniechęcają się:

  • Celem jest uzyskać wielokolorowy hologram - powiedział inżynier i autor badania Kentaro Iwami w komunikacie prasowym. - Chcemy stworzyć trójwymiarowy obraz całej półkuli - dodaje. Pełen opis działania hologramu znajdziecie na Phys.org.
Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.