Asus ROG GX800: najwydajniejszy laptop do gier na świecie

Desktopowe komputery doczekały się godnego konkurenta. GX800 wyposażono w najszybszy procesor Intela i dwie chłodzone cieczą karty graficzne. Jak wygląda pełna specyfikacja laptopa do gier w 4K i ustawieniach ultra?

Asus ROG GX800: najwydajniejszy laptop do gier na świecie
Jarosław Balcerzak

24.11.2016 | aktual.: 10.03.2022 09:01

Mobilność poświęcona w imię wydajności

To pierwszy na świecie laptop, na którym z tak dużą wydajnością zagramy w rozdzielczości 4K na 18.4-calowej przekątnej. W nowości Asusa każda cecha zwraca na siebie uwagę, a rozpoczyna już gabarytami: 45.8 × 33.8 × 4.54 cm. To jednak nie wszystko, gdyż należy uwzględnić również zewnętrzny moduł do chłodzenia obu kart graficznych cieczą o wymiarach 35.9 × 41.8 × 13.3 cm.

Waga laptopa wynosi aż 5.7 kg, modułu 4.7 kg, a do nich warto doliczyć także dwa zasilacze 330W – otrzymujemy łącznie około 12 kg. Równie „stacjonarnym” laptopem może się poszczycić chyba wyłącznie Acer ze swoim Predatorem 21.

Tak duża obudowa pozwoliła na zastosowanie pełnej gamy złącz: trzy USB-A 3.0, dwa USB-C (w tym jeden z Thunderbolt 3), LAN, HDMI, mini DisplayPort, dwa jacki audio, czytnik kart SD, a nawet złącze anteny wbudowanej karty WiFi.

Obraz

Ekstremalna wydajność i spory potencjał w OC

W środku GX800 znajdziemy wszystko, co stanowi laptopowy high-end. Procesor Intel Core i7-6820HK (2.7–3.6 GHz), do 64 GB pamięci DDR4 o taktowaniu 2800 MHz oraz dwie karty graficzne GeForce GTX 1080 8 GB w SLI. Na dane przeznaczono dwa dyski SSD (PCIe Gen3x4) o pojemności 512 GB każdy, pracujące w RAID0.

Matowej matrycy nie bez powodu zwiększono powierzchnię (poprzednik dysponował 17-calową): na 18.4 cala wyświetla teraz rozdzielczość 3840 × 2160 pikseli. Nie zabrakło wsparcia dla G-Sync, a odwzorowanie barw odbywa się w zakresie 100% palety Adobe RGB. Całością zarządzamy, standardowo już, przy pomocy Windowsa 10 w wersji Home lub Pro.

Obraz

Łączność zapewnia gigabitowa karta sieciowa LAN, WiFi 802.11ac (z zewnętrzną, biurkową anteną) oraz Bluetooth 4.1. Specyfikację uzupełnia wbudowana kamera HD i mikrofon z wytłumianiem hałasu. Wysoką jakość audio gwarantują cztery wbudowane głośniki 3W (dwa wysokotonowe i dwa pełnozakresowe), a także wbudowany wzmacniacz i słuchawkowy DAC ESS Sabre.

Dla graczy przygotowano klawiaturę mechaniczną mechTAG o wysokości skoku 2.5 mm, anti-ghostingu i rolloverze dla 30 klawiszy oraz programowalnym oświetleniu ROG Aura dla każdego klawisza z osobna.

Użytkownicy zaawansowani chętnie skorzystają z możliwości overclockingu, jakie stwarza moduł z chłodzeniem cieczą. Choć GX800 w ręce nabywców trafi podkręcony fabrycznie, nic nie stoi na przeszkodzie aby taktowania podnieść jeszcze wyżej. W dodatku nie tylko kart graficznych (do 1961 MHz, VRAM do 5200 MHz) – również procesora (do 4.4 GHz) i pamięci RAM (2800 MHz).

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/6]

Gaming w 4K jako kosztowna rozrywka

W laptopie ROG GX800 umieszczono wszystko, co rynek podzespołów ma graczom do zaoferowania. Bez oglądania się na kompromisy w postaci ograniczania zużycia energii czy spłaszczania konstrukcji w pogoni za milimetrami.

W rezultacie wiemy już, jak wygląda laptop absolutny: jest wielki, nieprawdopodobnie szybki i pozbawiony desktopowych kompleksów w kwestii wydajności. Nowy ROG lada dzień trafi do sprzedaży w cenie podobnej do poprzednika (GX700), tj. 4700 $.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.