Japończycy stworzyli biorobota sterowanego mózgiem ćmy

Na pierwszy ogień poszła cyberćma. Robot sterowany odciętą głową ćmy może być przyszłością biorobotyki.

Japończycy stworzyli biorobota sterowanego mózgiem ćmy
Marek Maruszczak

22.07.2009 | aktual.: 14.03.2022 12:06

Na pierwszy ogień poszła cyberćma. Robot sterowany odciętą głową ćmy może być przyszłością biorobotyki.

Japończycy postanowili poeksperymentować trochę z mózgami owadów, aby sprawdzić jak dokładnie działają ich zmysły i do czego można by je wykorzystać.

Jak dotąd udało im się między innymi zmodyfikować mózg ćmy tak, aby zamiast na zapachy reagował na światło.

Obraz

Robot widoczny na zdjęciu jest kierowany przez odciętą głowę ćmy. Sygnały zapachowe są przechwytywane przez „czujniki” w czułkach ćmy. Mózg przetwarza je na komunikaty wysyłane do mięśni, a te z kolei są przechwytywane przez elektroniczne sensory i sterują ruchami robota.

Wbrew pozorom, funkcje robota nie są specjalnie skomplikowane. W tym przypadku roboćma jest w stanie jedynie gonić za samicą wysyłającą odpowiednie sygnały zapachowe.

Eksperyment dowiódł, że owadzie mózgi - podobnie jak ludzkie - są w stanie przystosować się do różnych warunków. W przyszłości możemy doczekać się nawet samochodów sterowanych przez mózgi owadów. Naukowcy są zdania, że choć z pozoru nieskomplikowane, to posiadają potencjał wystarczający, aby podołać temu zadaniu.

Możliwości są olbrzymie, ale chyba dziwnie bym się czuł podczas jazdy samochodem sterowanym przez odciętą owadzią głowę.

Źródło: Bot JunkieEngadget

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.