Japończycy stworzyli biorobota sterowanego mózgiem ćmy
Na pierwszy ogień poszła cyberćma. Robot sterowany odciętą głową ćmy może być przyszłością biorobotyki.
Na pierwszy ogień poszła cyberćma. Robot sterowany odciętą głową ćmy może być przyszłością biorobotyki.
Japończycy postanowili poeksperymentować trochę z mózgami owadów, aby sprawdzić jak dokładnie działają ich zmysły i do czego można by je wykorzystać.
Jak dotąd udało im się między innymi zmodyfikować mózg ćmy tak, aby zamiast na zapachy reagował na światło.
Robot widoczny na zdjęciu jest kierowany przez odciętą głowę ćmy. Sygnały zapachowe są przechwytywane przez „czujniki” w czułkach ćmy. Mózg przetwarza je na komunikaty wysyłane do mięśni, a te z kolei są przechwytywane przez elektroniczne sensory i sterują ruchami robota.
Wbrew pozorom, funkcje robota nie są specjalnie skomplikowane. W tym przypadku roboćma jest w stanie jedynie gonić za samicą wysyłającą odpowiednie sygnały zapachowe.
Eksperyment dowiódł, że owadzie mózgi - podobnie jak ludzkie - są w stanie przystosować się do różnych warunków. W przyszłości możemy doczekać się nawet samochodów sterowanych przez mózgi owadów. Naukowcy są zdania, że choć z pozoru nieskomplikowane, to posiadają potencjał wystarczający, aby podołać temu zadaniu.
Możliwości są olbrzymie, ale chyba dziwnie bym się czuł podczas jazdy samochodem sterowanym przez odciętą owadzią głowę.
Źródło: Bot Junkie • Engadget