Japoński latawiec... w kosmosie

Latawce, dmuchawce, wiatr... Z tym że latawiec kosmiczny, wiatr słoneczny, a dmuchawce widoczne z orbity dzięki teleskopowi o baaardzo dużym zoomie. Latawiec widoczny na zdjęciu nazywa się Ikaros i zostanie wysłany w kosmos wraz z japońską sondą, której celem jest osiągnięcie Wenus. Po co i na co? Już wyjaśniam.

Japoński latawiec... w kosmosie
Henryk Tur

Latawce, dmuchawce, wiatr... Z tym że latawiec kosmiczny, wiatr słoneczny, a dmuchawce widoczne z orbity dzięki teleskopowi o baaardzo dużym zoomie. Latawiec widoczny na zdjęciu nazywa się Ikaros i zostanie wysłany w kosmos wraz z japońską sondą, której celem jest osiągnięcie Wenus. Po co i na co? Już wyjaśniam.

Zacznę jednak od doniesienia z ostatniej chwili. Sonda miała polecieć dzisiaj, jednak z powodu złej pogody start został przełożony do czasu, aż rozjaśni się niebo nad centrum kosmicznym Tanegashima. Decyzję podjęto zaledwie sześć minut przed startem. Ale gdy już dojdzie do wyrzucenia sondy w próżnię,  ma w kosmosie wypuścić wielki, kwadratowy latawiec, o powierzchni 196m kw. (jeden bok to 14m). Został on wykonany z niezwykle delikatnego, cieńszego od ludzkiego włosa materiału, które reagować będzie na cząstki wysyłane przez Słońce. Jaka z tego korzyść? Po pierwsze - da mu to niewielką siłę napędową. Po drugie - dzięki umieszczonym na latawcu ogniwom słonecznym zostanie dostarczona energia dla sondy. Bardzo to praktyczne rozwiązanie, przyznacie?

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/05/H2A.jpg)

Zgodnie z planem sonda ma dotrzeć do Wenus w grudniu tego roku. Będzie obserwować z orbity klimat obcej planety, mając do pomocy cztery mini-satelity. Ikaros pomoże sondzie dotrzeć na miejsce i zaoszczędzić energii, a jeśli wyniki eksperymentu będą pomyślne, to być może zobaczymy statki kosmiczne napędzane wielkimi latawcami. Wówczas okaże się, że fantaści z przełomu XIX i XX wieku, którzy opisywali i rysowali okręty szybujące na Księżyc pod pełnymi żaglami, mieli całkiem realistyczne pomysły. A na koniec ciekawostka: IKAROS to skrót od International Kitecraft Accelerated by Radiation of the Sun. Pomysłowe, prawda?

Źródło: fastcompany.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.