Już nie dodzwonisz się na 998. Zmiany w numerach alarmowych

Strona głównaJuż nie dodzwonisz się na 998. Zmiany w numerach alarmowych
29.08.2021 08:03
Państwowa Straż Pożarna
Państwowa Straż Pożarna
Źródło zdjęć: © Pixabay

Nadchodzą zmiany dotyczące wykonywania telefonów alarmowych. Kolejne województwo wyłącza możliwość skontaktowania się z numerem alarmowym 998, zamiast tego dzwoniący będzie przełączany na 112. Tym razem dotyczy to Śląska.

bESqSmfF

Województwo śląskie wprowadza zmiany dotyczące numeru alarmowego. Już niebawem nie będzie możliwości, by dodzwonić się bezpośrednio do straży pożarnej pod numerem 998. Zamiast tego każdy dzwoniący zostanie połączony z numerem alarmowym 112.

Zmiany te dotykają kolejnych województw. Zamiast dzwonić bezpośrednio do dyspozytora Państwowej Straży Pożarnej, każdy, kto potrzebuje pomocy, zostanie połączony z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, czyli numerem 112. Decyzja ta podyktowana jest chęcią uporządkowania systemu powiadamiania służb ratunkowych.

Dyspozytor CPR jest w stanie zareagować szybciej i sprawniej, niż ma to miejsce w przypadku dzwonienia bezpośrednio do straży pożarnej. Używając odpowiedniego systemu, operatorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego mogą zadysponować do konkretnego zdarzenia odpowiednie służby i w razie potrzeby połączyć z nimi rozmówcę.

bESqSmfH

W województwie śląskim zmiany nadejdą już niebawem, bo w okresie między 9 a 20 września 2021 roku. Dla osób potrzebujących pomocy nie zmieni się wiele - zamiast rozmawiać z operatorem straży, będą one rozmawiać z operatorem CPR. W wielu przypadkach może to pozwolić na szybsze zadysponowanie służb - na przykład jednoczesne poinformowanie policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego. Ponadto operatorzy CPR będą mogli odsiewać zgłoszenia prawdziwe od fałszywych.

W 2018 roku na numer 112 przekierowany został numer 997, a w 2024 ma odbyć się przekierowanie numeru 999.

Udostępnij:
bESqSmfR
Komentarze (16)
bESqSmgD