Już nie dodzwonisz się na 998. Zmiany w numerach alarmowych

Nadchodzą zmiany dotyczące wykonywania telefonów alarmowych. Kolejne województwo wyłącza możliwość skontaktowania się z numerem alarmowym 998, zamiast tego dzwoniący będzie przełączany na 112. Tym razem dotyczy to Śląska.

Państwowa Straż Pożarna
Państwowa Straż Pożarna
Źródło zdjęć: © Pixabay

Województwo śląskie wprowadza zmiany dotyczące numeru alarmowego. Już niebawem nie będzie możliwości, by dodzwonić się bezpośrednio do straży pożarnej pod numerem 998. Zamiast tego każdy dzwoniący zostanie połączony z numerem alarmowym 112.

Zmiany te dotykają kolejnych województw. Zamiast dzwonić bezpośrednio do dyspozytora Państwowej Straży Pożarnej, każdy, kto potrzebuje pomocy, zostanie połączony z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, czyli numerem 112. Decyzja ta podyktowana jest chęcią uporządkowania systemu powiadamiania służb ratunkowych.

Dyspozytor CPR jest w stanie zareagować szybciej i sprawniej, niż ma to miejsce w przypadku dzwonienia bezpośrednio do straży pożarnej. Używając odpowiedniego systemu, operatorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego mogą zadysponować do konkretnego zdarzenia odpowiednie służby i w razie potrzeby połączyć z nimi rozmówcę.

W województwie śląskim zmiany nadejdą już niebawem, bo w okresie między 9 a 20 września 2021 roku. Dla osób potrzebujących pomocy nie zmieni się wiele - zamiast rozmawiać z operatorem straży, będą one rozmawiać z operatorem CPR. W wielu przypadkach może to pozwolić na szybsze zadysponowanie służb - na przykład jednoczesne poinformowanie policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego. Ponadto operatorzy CPR będą mogli odsiewać zgłoszenia prawdziwe od fałszywych.

W 2018 roku na numer 112 przekierowany został numer 997, a w 2024 ma odbyć się przekierowanie numeru 999.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.